Serie A: Ξανά στις νίκες η Μίλαν, συνεχίζει το τρένο της Αταλάντα

Η Μίλαν επίστρεψε στις νίκες κόντρα στην Τορίνο, ενώ η Αταλάντα μοίρασε τεσσάρα στη Μπενεβέντο.

Μια ήττα…μια νίκη από τις ομάδες του Τορίνου για την Μίλαν. Οι “ροσονέρι” ξεπέρασαν την ήττα εντός έδρας από την Γιουβέντους, με νίκη επί της συμπολίτισσα της, Τορίνο με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Πιόλι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους “ταύρους” και αύξησε στο +4 ύστερα από 17 αγωνίστηκες, την διαφορά από την Ίντερ που αγωνίζεται αύριο

Οι ροσονέρι καθάρισαν από το ημίχρονο την νίκη μέσα σε εννέα λεπτά. Η αρχή έγινε με τον Λεάο που άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ενώ το 2-0 για την ομάδα του Πιόλι έκανε ο Κεσιέ από τα έντεκα βήματα στο 36′.

ΣΤΗΝ ΤΕΤΡΑΔΑ ΜΕ ΤΕΣΣΑΡΑ Η ΑΤΑΛΑΝΤΑ, ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΖΕΝΟΑ

Η Αταλάντα πέρασε αέρας από την έδρα της Μπενεβέντο, νικώντας την με 4-1. Η ομάδα από το Μπέργκαμο ανέβηκε στην 4η θέση με 31 βαθμούς, έναν πάνω από την Γιουβέντους που αγωνίζεται αύριο με την Σασουόλο.

Ο Ίλισιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 30′. Η Μπενεβέντο απάντησε στο δεύτερο μερος και το 50ο λεπτό με τέρμα του Σάου. Η Αταλάντα καθάρισε την νίκη μέσα σε δύο λεπτά, με τα γκολ των Τολόι και Ζαπάτα στο 69′ και 71′. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89′ ο Μουριέλ.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για την Τζένοα απέναντι στην Μπολόνια με 2-0. Οι Γενοβέζοι με αυτό το τρίποντο ανέβηκαν έστω και προσωρινά στην 16η θέση, έχοντας 14 πόντους. Στην 12η θέση με 17 βαθμούς η Μπολόνια.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Σάββατο 9 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Αταλάντα 1-4 (50′ Σάου / 30′ Ίλιτσιτς, 69 Τολόι, 71′ Ζαπάτα, 87′ Μουριέλ)

Τζένοα – Μπολόνια 2-0 (44′ Ζάιτς, 55′ Ντέστρο)

Μίλαν – Τορίνο 2-0 (25′ Λεάο, 36′ πεν. Κεσιέ)