Παναθηναϊκός- ΑΕΚ: Κλείδωσε την Ευρώπη η Ένωση

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ που σφράγισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που μένει εκτός Ευρώπης

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, για την 8η αγωνιστική των play-offs της Σούπερ λιγκ 1.

Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με τον Μάνταλο στο 50′, ενώ είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Ανσαριφάρντ και δοκάρι με τον Σβάρνα. Από την άλλη, το “Τριφύλλι” είχε χαμένο πέναλτι στο 90+3′ με τον Μακέντα που κατέληξε στο δοκάρι.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση εξασφάλισε και μαθηματικά την έξοδό της στο Conference League της επόμενης περιόδου, με τους “Πράσινους” να μένουν εκτός διεκδίκησης. Η ΑΕΚ είναι με 58β στην 4η θέση, ενώ η ομάδα του Μπόλονι παρέμεινε στην 5η θέση με 52β.

Άναρχο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με το πρώτο εικοσάλεπτο να περνάει ανεκμετάλλευτο, καθώς καμία ομάδα δεν δημιούργησε κάποια σημαντική φάση.

Σε όλη τη διάρκεια μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα της ΑΕΚ που είχε ως πρώτο μέλημά της να κρατήσει το μηδέν.

Κακό θέαμα, χωρίς καμία ουσιαστική φάση και το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε καλύτερο ρυθμό, με την πρώτη φάση στο 48’ λεπτό, να ανήκει στον Παναθηναϊκό, με τον Μακέντα να μην κάνει την προβολή, μετά από μπαλιά του Βιγιαφάνες, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Τσιτώντα.

Δύο λεπτά αργότερα η Ένωση άνοιξε το σκορ, μετά από αντεπίθεση ο Ανσαριφάρντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνταλος ξέφυγε από τον Σένκεφελντ και με σουτ, νίκησε τον Διούδη, κάνοντας το 0-1.

Στο 52’ η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ανσαριφάρντ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, καθώς ο Μάνταλος όταν έκανε τη σέντρα, είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 55’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, όταν από σέντρα του Ανσαριφάρντ, ο Γαλανόπουλος έκανε γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι κι ο Βιγιαφάνιες έδιωξε τη μπάλα προ της γραμμής

Στο 58′ νέα ευκαιρία για τους “κιτρινόμαυρους”, ο Σιμάνσκι σούταρε με τον Διούδη να αποκρούει, αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Τάνκοβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Μετά από ένα δεκάλεπτο κυριαρχίας της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και στο 68ο λεπτό ο Τσιτώντας έκανε μεγάλη επέμβαση σε προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη.

Στο 75ο λεπτό η ομάδα του Χιμένεθ είχε δοκάρι, με την κεφαλιά του Σβάρνα να βρίσκει στο οριζόντιο.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 90′ ο Νεντελτσιάρου ανέτρεψε τον Μακέντα και μετά από τη χρήση του VAR, δόθηκε πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να κλειδώνει την ευρωπαϊκή έξοδο.

Κίτρινες: Νιάς, Βέλεθ, Σανκαρέ, Αλεξανδρόπουλος, Ενγκμπακοτό – Τσιγκρίνσκι, Σιμάνσκι, Τάνκοβιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστιτσιτς, Τσιντώτας

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό (80′ Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Νιάς (80′ Μπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Σανκαρέ (71′ Αλεξανδρόπουλος), Χατζηγιοβάνης (71′ Ενγκαμποτό), Καμπετσής (58′ Καρλίτος), Μακέντα

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος (81′ Μπακάκης), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Μάνταλος (70′ Σακχόφ), Τάνκοβιτς (70′ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89′ Νεντελτσιάρου)