FIBA Europe Cup: Βαριά ήττα του Ιωνικού από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Δεύτερη ήττα στο FIBA Europe Cup για τον Ιωνικό που δέχτηκε τη συντριβή από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Την δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες του FIBA Europe Cup δέχτηκε ο Ιωνικός, καθώς ηττήθηκε από τη Σπόρτιγκ στη Λισαβόνα με 87-54, «πληρώνοντας» το κακό τρίτο δεκάλεπτο που δεν του επέτρεψε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος. Οι Νικαιώτες την επόμενη εβδομάδα (2/11, 19:00) θα υποδεχτούν τη Μονς.

Ο Ιωνικός έκανε πολλά λάθη (23 έναντι 17 των Πορτογάλων), ενώ περιορίστηκε και σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (10/17 βολές, 10/26 δίποντα, 8/27 τρίποντα). Προσπάθησαν περισσότερο ο Γόντικας με 10 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ο Χουγκάζ με 13 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Από τους Πορτογάλους ξεχώρισε ο Τραβάντε Γούλιαμς με 20π.

Παρότι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι (14-7 στο 5’), ο Ιωνικός ισορρόπησε γρήγορα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το ισόπαλο 18-18. Οι Πορτογάλοι όμως άρχισαν καλύτερα και τη δεύτερη περίοδο και μέσα από ένα σερί 15-2, προηγήθηκαν με 10 στο 15’ (33-20). Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα βελτίωσε όμως την εικόνα της και μάζεψε σε ένα βαθμό τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν καταδικαστική για την ομάδα της Νίκαιας αφού η Σπόρτιγκ έκανε επιμέρους σκορ 27-15 και άνοιξε την «ψαλίδα» στους 20 (65-45), μία απόσταση που εκ των πραγμάτων ήταν αδύνατο να καλύψει η ομάδα του Ιωνικού σε ένα αγωνιστικό δεκάλεπτο. Η εμφανής απογοήτευση από την τροπή του αγώνα έκανε ακόμη δυσκολότερη την κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού οι Πορτογάλοι έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 30.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Μαγκαλάες): Φοφανά 4, Καρντόσο 4, Ματσάντο 3, Μοντέιρο 13, Ρελβάο 2, Βεντούρα 9, Ντάουνς 9, Μαρτίν 15, Πάτον 8, Ουίλιαμς 20.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Άρτις 8, Χουγκάζ 13 (5/11 σουτ, 5ρ.), Τζέρμαν 6, Μούρτος 2, Μουσταφά 2, Αρσενόπουλος 8, Αθηναίου, Χατζηκυριάκος, Γκιουζέλης, Γόντικας 10 (6ρ, 3ασ.), Κολοβέρος 5.