League Cup : Άρσεναλ και Τσέλσι προκρίθηκαν στους προημιτελικούς

Η Τσέλσι στα πέναλτι πήρε την πρόκριση.

Για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας οι Άρσεναλ και Τσέλσι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν την Λιντς , ενώ οι «μπλε» έμειναν στο 1-1 με την Σαουθάμπτον. Η Σάντερλαντ κόλλησε στην λευκή ισοπαλία με τους Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς.

Τα δεκατέσσερα λεπτά της επανάληψης χρειάστηκε, η Άρσεναλ να καθαρίσει  την αναμέτρηση με την Λιντς, χάρις στα τέρματα των Τσέιμπερς (55΄) και Ενκετιά (69΄). Η Τσέλσι αν και προηγήθηκε με τον Χάβερτς στο 44΄, στο 47΄ ο Άνταμς έκανε το 1-1 για την Σαουθάμπτον, σκορ που δεν άλλαξε στο 90’ χάρις σε δύο μεγάλες επεμβάσεις του Κέπα στα τελευταία λεπτά . Ο αγώνας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου οι «μπλε» ήταν πιο εύστοχοι από τους «Αγίους», με αποτέλεσμα να προκριθούν με 4-3.