La Liga: Στο τέλος σώθηκε η Βιγιαρεάλ, δεύτερη σερί νίκη η Αλαβές

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε η Αλαβές, ενώ η Βιγιαρεάλ πήρε την ισοπαλία στο τέλος

Για την 11η αγωνιστική της La Liga, η Αλαβές πήρε την εντός έδρας νίκη, ενώ ισόπαλα έληξαν οι αγώνες Εσπανιόλ-Μπιλμπάο και Βιγιαρεάλ- Κάντιθ.

Βιγιαρεάλ-Κάντιθ 3-3

Στο στάδιο ντε λα Κεράμικα η Βιγιαρεάλ “σώθηκε” στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και ήρθε ισόπαλη 3-3 με τη Κάνιτθ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά σε ένα τεράστιο διπλό, που θα τους έδινε μεγάλη βαθμολογική «ανάσα», καθώς προηγήθηκαν με 1-3, χάρις στο χατ-τρικ του Λοθάνο, όμως τα “κίτρινα υποβρύχια” κατάφεραν να… σώσουν το βαθμό στο φινάλε, πρώτα με το τέρμα του Ντιά στο 80′ και στη συνεχεία με το «χτύπημα» του Ντανζουμά στο 90’+6′.

Εσπανιόλ- Μπιλμπάο 1-1

Εσπανιόλ και Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον… συνήθη ύποπτο Ντε Τόμας, από το σημείο του πέναλτι στο 33ο λεπτό. Οι Βάσκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 52ο λεπτό με τον Ινιάκι Γουίλιαμς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ντε Τόμας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι Καταλανοί έφτασαν τους 14β, ενώ η βασκική ομάδα τους 17.

Αλαβές- Έλτσε 1-0

Τη δεύτερη σερί νίκη της, μετά το εκτός έδρας 2-0 επί της Κάντιθ, πανηγύρισε η Αλαβές απέναντι στην Έλτσε με 1-0.

Το γκολ του Εντιαγέ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να φτάσουν στους 9β. Οι φιλοξενούμενοι έχουν 10β και είναι 15η θέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

Αλαβές-Ελτσε 1-0 (47΄ Εντιαγέ)

Εσπανιόλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (33΄πεν. Ντε Τομάς – 52΄ Γουίλιαμς)

Βιγιαρεάλ-Κάντιθ 3-3 (43΄ Τόρες, 80΄ Ντιά, 90΄+6΄ Ντανζουμά – 14΄, 45΄+1΄, 52΄ Λοθάνο)