Φιλική ήττα, αλλά καλές εμπειρίες

Την δεύτερή του ήττα γνώρισε στην Ουγγαρία ο Ολυμπιακός με σκορ 75-69 από την Aluinvent DVTK Miskolc. Οι «ερυθρόλευκες» παρότι είχαν καλές συνεργασίες στο παρκέ, ήταν άστοχες στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, απέναντι σε μία ομάδα με την οποία αγωνίστηκαν και την Παρασκευή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, συμμάζεψαν την διαφορά.

O Γιώργος Παντελάκης διάλεξε μία διαφορετική πεντάδα σε σχέση με το φιλικό της Παρασκευής. Οι Τόμας, Παυλοπούλου, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς ξεκίνησαν την αναμέτρηση με την Aluinvent DVTK Miskolc στην Miskolc Generáli Aréna.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως και οι γηπεδούχες. Και πάλι η Γκρέιβς πήρε επιθέσεις στο «ζωγραφιστό», όμως η ομάδα από την Ουγγαρία έκλεισε την περίοδο ούσα μπροστά με 6 πόντους (14-6). Η Aluinvent DVTK Miskolc ήταν πιο ουσιαστική στο επιθετικό κομμάτι, την ώρα που ο Θρύλος παρέμεινε άστοχος στην δική του πλευρά του παρκέ. Παρά τους  6 πόντους της Νικολοπούλου στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχες είχαν τα ηνία της αναμέτρησης. Η Γκόρι, όπως και την Παρασκευή, δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού, η Γιουτσένκοβα πήρε κάποιες προσπάθειες στο ποστ και το πρώτο ημίχρονο στην Ουγγαρία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 42-28.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια η ομάδα από το Μίσκολτς ήταν ανώτερη, με τον Θρύλο να ψάχνει τα πατήματά του στην επίθεση. Η Γιουρτσένκοβα παρότι φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ, συνέχισε την καλή δουλειά (11 πόντοι μέχρι την 3η περίοδο), ενώ Παυλοπούλου και Τόμας έδωσαν λύσεις στις «ερυθρόλευκες».

Οι δύο ομάδες πέρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα της Miskolc Generáli Aréna να γράφει 59-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι έφτασε στο 71-53 στο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει άμεσα και να ροκανίζει την διαφορά. Και πάλι η Γιουρτσένκοβα βοήθησε στην ρακέτα (7/7 δίποντα), όπως και οι Παυλοπούλου, Τόμας και Σωτηρίου από την περιφέρεια και ο Θρύλος έτρεξε ένα επιμέρους 16-4 για να τελειώσει η αναμέτρηση  με σκορ 75-69.

Εκτός δωδεκάδας στο δεύτερο φιλικό με την Aluinvent DVTK Miskolc επί ουγγρικού εδάφους έμεινε η Βασιλική Λούκα.

Η αποστολή του Ολυμπιακού θα επιστρέψει στην Ελλάδα την Κυριακή (15/9) το μεσημέρι. Την Δευτέρα  (16/9) θα πραγματοποιηθεί η Media Day της στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας στις 12:15 και στη συνέχεια θα γίνει κανονικά προπόνηση. Την Τρίτη (17/9) οι «ερυθρόλευκες» θα δώσουν το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας τους στο Μοσχάτο απέναντι στην Ελευθερία, μπαίνοντας στην τελική ευθεία για τις αναμετρήσεις με την BLMA, για την προκριματική φάση της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 42-28, 59-49, 75-69

Aluinvent DVTK Miskolc (Τσίτσας): Πούσταϊ  2, Σουτς 4, Μέντγκεσι 11 (3), Ζέλε 5, Γκόρι 26 (1), Σκόριτς 17, Κις 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 9 (1), Σταμάτη 3 (1), Αυτζή 5, Σπυριδοπούλου 3 (1), Παυλοπούλου 8, Νικολοπούλου 6 (1), Σωτηρίου 2, Γκρέιβς 11, Γέμελος 2, Γιουρτσένκοβα 17, Κοσμά, Σταμολάμπρου 3 (1).

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ήταν το δεύτερο παιχνίδι που δώσαμε στο Μίσκολτς. Δεν μπορέσαμε να διορθώσουμε και πολλά σε σχέση με το ματς της Παρασκευής. Το θετικό είναι πως είδαμε κάποια πράγματα που ήταν αδύνατον να τα δούμε στην Ελλάδα με τους αντιπάλους που αγωνιστήκαμε. Έχουμε τον χρόνο που χρειάζεται για να τα διορθώσουμε πάντως μέχρι το πρώτο επίσημο παιχνίδι μας με την BLMA. Σήμερα ουσιαστικά τελείωσε για την ομάδα το κομμάτι της επιβάρυνση στην προετοιμασία μας και πλέον τις επόμενες δέκα μέρες θα μπει σε κανονικούς ρυθμούς, για να φορμαριστεί και να φανεί έτοιμη για την πρώτη αναμέτρηση με την BLMA για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Βγάλαμε πολύ καλές φάσεις, πολλά αμαρκάριστα σουτ αλλά αυτή η περίοδος είναι άχαρη κάπως για τους αθλητές, γιατί είναι κουρασμένοι, το σώμα του είναι βαρύ και τα τελειώματά τους δεν είναι ίδια. Εμείς το περιμέναμε αυτό και τώρα είναι το διάστημα που θα προσανατολιστούμε για τις αναμετρήσεις που έρχονται».