«Χρυσός» βαθμός πρόκρισης για την Πόρτο

Πήρε τη “λευκή” ισοπαλία η Πόρτο κόντρα στην αρμάδα του Γκουαρντιόλα, κατακτώντας και το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ

Πόρτο και Μάντσεστερ Σίτι ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο “Ντραγκάο”, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, παρόλα αυτά ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο το παιχνίδι είχε πολύ λίγες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, αφού την Πόρτο την βόλευε ακόμα και η ισοπαλία όπως και έγινε, για να πάρει το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για τους ”16” της διοργάνωσης. Μάλιστα, οι δύο ομάδες “κλείδωσαν” και τις τελικές θέσεις τους. Οι “πολίτες” πρώτοι, οι “δράκοι” δεύτεροι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μαρσέιγ, αφήνοντας το εισιτήριο των ”32” του Γιουρόπα Λιγκ να κριθεί στην 6η και τελευταία αγωνιστική.

Ο αγώνας :

Στο 37′ λεπτό η Σίτι έκανε την πρώτη σημαντική της ευκαιρία. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Στέρλινγκ μέσα στην περιοχή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φόντεν, ο Άγγλος φορ των φιλοξενούμενων εκτέλεσε, όμως ο Μαλάν Σαρ απομάκρυνε με τα πόδια, αφού η μπάλα είχε προσπεράσει πρώτα τον πορτιέρο της Πόρτο.

Αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ενώ το παιχνίδι δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο 45λεπτο με το παιχνίδι να παραμένει ελλιπές σε φάσεις.

Στο 58′ λεπτό ο Στέρλινγκ βγήκε τετατετ με φοβερή προσωπική ενέργεια, όμως τον νίκησε ο Μαρτσεσίν που κράτησε το μηδέν.

Στο 69′ λεπτό ο Ντίας δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα πάνω από την γραμμή. Ο Στέρλινγκ έβγαλε μια πολύ ωραία πάσα, η οποία πέρναγε παράλληλα στο μισό μέτρο από την γραμμή της εστίας. Ο Ντίας πετάχτηκε να σκοράρει, όμως βρήκε εντελώς λάθος τη μπάλα και την έβγαλε προς τα πίσω.

Στο 81′ ο Ζεσούς πήρε μια πολύ δυνατή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Μαρτσεσίν να προβεί σε μια καταπληκτική απόκρουση, όμως στην επαναφορά ο Ζεσούς έκανε το 0-1 σε κενή εστία. Το VAR όμως διέκρινε πως έχει προηγηθεί οφσάιντ στην αρχή της φάσης, οπότε το γκολ ακυρώθηκε.

Η Σίτι σε όλο το παιχνίδι είχε την κατοχή, έκανε πολλές σέντρες εντός της περιοχής, όμως δεν κατάφερε να πετύχει κανένα γκολ.

Κίτρινες: 51′ Ρόντρι, 69′ Μαρεγκά

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα) : Μοράες, Κανσέλο, Ντίας, Γκαρθία, Ζιντσένκο, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Στέρλινγκ, Σίλβα, Φόντεν, Τόρες (71′ Ζεσούς)

Πόρτο (Κονσεϊσάο) : Μαρτσεσίν, Μαναφά (72′ Γκόμες), Μπεμπά, Λέιτε, Σαρ, Σανούσι, Οτάβιο (87′ Βιέιρα), Ολιβέιρα, Ουρίμπε, Μαρεγκά (72′ Μπαρμπόσα), Κορόνα (63′ Λ. Ντίας)