GP ΗΠΑ: Νικητής ο Μαξ Φερστάπεν

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix των ΗΠΑ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Formula 1

O οδηγός της Red Bull, Μαξ Φερστάπεν κατάφερε να κρατήσει την πρώτη θέση στο Όστιν και να πανηγυρίσει τη νίκη στο Grand Prix των ΗΠΑ.

Ο Ολλανδός πιλότος άφησε στη δεύτερη θέση τον Λιούις Χάμιλτον, πανηγύρισε την 8η φετινή του νίκη και αύξησε τη διαφορά στη βαθμολογία από τον Βρετανό στο +12 και απομένουν πέντε grand prix ακόμα. Ο οδηγός της Mercedes συμβιβάστηκε με τη δεύτερη θέση, αλλά κέρδισε μπόνους πόντους για τον ταχύτερο γύρο.

Ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρεθ της Red Bull κατέκτησε την τρίτη θέση και συμπλήρωσε το βάθρο των νικητών. Ο Σαρλ Λεκλέρ της Ferrari τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τους Ντάνιελ Ρικιάρντο (McLaren), Βάλτερι Μπότας (Mercedes), Κάρλος Σάινθ (Ferrari) και Λάντο Νόρις (McLaren) που έκλεισαν την οκτάδα.

Το πρόγραμμα ως τη λήξη της σεζόν έχει ως εξής: 7 Νοεμβρίου Μεξικό, 14 Νοεμβρίου Βραζιλία, 21 Νοεμβρίου Κατάρ, 5 Δεκεμβρίου Σαουδική Αραβία, 12 Δεκεμβρίου Άμπου Ντάμπι.