Η “Βασίλισσα” νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης

Η Ρεάλ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της Μαδρίτης και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Ατλέτικο.

Η σαφώς ανώτερη Ρεάλ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην… άνευρη Ατλέτικο, βάζοντας φρένο και στο αήττητο σερί 26 αγώνων που έτρεχε η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Η “Βασίλισσα” έφτασε στην δεύτερη διαδοχική της νίκη, κρατώντας μάλιστα ξανά το μηδέν, χάρις το γκολ του Καζεμίρο (15′) και το αυτογκόλ του Όμπλακ (63′).

Αυτή η νίκη φέρνει τους “μερένχες” στην 3η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, ενώ οι “ροχιμπλάνκος” παρέμειναν στην κορυφή με 26 βαθμούς.

Νωρίτερα, οι Ουέσκα και Σεβίλλη επικράτησαν των Αλαβές και Χετάφε αντίστοιχα, για την 13η αγωνιστική της La Liga.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0

Η Ρεάλ επικράτησε της Ατλέτικο με 2-0 στο Αλφρέντο ντι Στέφανο.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά και το παιχνίδι είχε αποκτήσει καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Στο 6′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή των “μερένχες” όταν ο Μόντριτς επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Μόλις 3 λεπτά μετά η “Βασίλισσα” είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Μπενζεμά. Ο Γάλλος επιθετικός εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Όμπλακ με τα ακροδάχτυλα και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια αστόχησε από την μικρή περιοχή.

Στο 15′ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0. Ο Κρος με μια εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Καζεμίρο μες στην μικρή περιοχή και εκείνος πηδώντας πιο ψηλά απο όλους πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά την επίτευξη του τέρματος ο ρυθμός έπεσε τελείως. Οι “ροχιμπλάνκος” είχαν κερδίσει κάποια μέτρα μες στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν μπορούσαν να τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα, ώστε να γίνουν απειλητικοί, ενώ η ομάδα του Ζιντάν προτίμησε να κάνει διαχείριση του υπέρ της σκορ.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Ρεάλ μπήκε αρκετά δυνατά, πιέζοντας ψηλά με σκοπό να βρει και ένα δεύτερο γκολ. Στο 52′ είχε και μια καλή ευκαιρία με ένα μακρινό σουτ του Μεντί, που πέρασε άουτ.

Έπειτα από 2 λεπτά η Ατλέτικο είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Λεμάρ βρέθηκε με την μπάλα σε πολύ καλό σημείο της περιοχής και με τον Κουρτουά εξουδετερωμένο, όμως ο Γάλλος αστόχησε.

Στο 63′ οι “μερένχες” έκαναν το 2-0. Ο Καρβαχάλ μετά από ένα κοντρόλ εξαπέλυσε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όμως εκείνη έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Όμπλακ, καθώς μετά χτύπησε στην πλάτη του και κατέληξε μέσα.

Ύστερα από ένα μεγάλο “νεκρό” χρονικό διάστημα οι “ροχιμπλάνκος” είχαν μια καλή ευκαιρία στο 81′ για να μπουν ξανά στο παιχνίδι, με τον Σαούλ να κάνει μια κεφαλιά από κοντινή απόσταση και τον Κουρτουά να του λέει όχι.

Στο 90′ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά και σε ένα τρίτο γκολ με ένα σουτ του Βάθκεθ, όμως ο Όμπλακ απέκρουσε εντυπωσιακά. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή της αναμέτρησης, με την λήξη να βρίσκει την “Βασίλισσα” νικήτρια του ντέρμπι.

Κίτρινες: Καζεμίρο – Λεμάρ, Κορία, Γιορέντε, Ερμόζο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (78′ Ασένσιο), Βαράν, Ράμος, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρος, Βάθκεθ, Βινίσιους (78′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόζο, Φελίπε (46′ Λεμάρ), Σάβιτς, Τρίπιερ, Κόκε, Ερέρα (46′ Λόντι), Γιορέντε, Καράσκο (46′ Κορία), Σουάρεζ (72′ Κοντόγκμπια), Φέλιξ (59′ Σαούλ)

Ουέσκα – Αλαβές 1-0

Η Ουέσκα επικράτησε της Αλαβές με 1-0 στο Ελ Αλκοράζ.

Η ομάδα του Σάντσεθ Μουνιόθ έφτασε στην πρώτη της νίκη, για την φετινή σεζόν κόντρα στους “μπαμπαθόρος”.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιώθηκαν με το γκολ του Οντιβέρος (66′).

Με αυτή τη νίκη η Ουέσκα βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ η Αλαβές είναι στην 14η θέση με 14 βαθμούς.

Χετάφε – Σεβίλλη 0-1

Η Σεβίλλη επικράτησε της Χετάφε με 0-1 στο Αλφόνσο Πέρεθ.

Η Σεβίλλη απέδρασε με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το “σπίτι” της Χετάφε χάρις το αυτογκόλ του Ετσέιτα.

Οι Ανδαλουσιάνοι χτύπησαν στο τέλος, όπως και έχουν συνηθίσει άλλωστε, με τις τρεις τελευταίες νίκες τους να έχουν παρθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αυτό το σκηνικό επαναλήφθηκε και κόντρα στους “αθουλόνες”, όπου το ματς φαινόταν πως θα λήξει ισόπαλο, αλλά το αυτογκόλ του Ετσέιτα στο 81ο λεπτό χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Γιουλιάν Λοπετέγκι.

Με αυτή τη νίκη η Σεβίλλη σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 19 βαμούς, ενώ η Χετάφε είναι στην 15η θέση με 13 βαθμούς.