Μπόλονι: «Νικήσαμε παρά τις δυσκολίες»

Στα θετικά αποτελέσματα των τελευταίων αγωνιστικών παρά τις δυσκολίες αναφέρθηκε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Λάζλο Μπόλονι

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια ακόμα νίκη στη Λεωφόρο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στην 12η αγωνιστική της Super League 1.

Ο προπονητής των “πρασίνων”, Λάζλο Μπόλονι, αναφέρθηκε στις νίκες που έχει πετύχει η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια, καθώς και για τα προβλήματα που υπάρχουν παρά τα θετικά αποτελέσματα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Μπόλονι:

«Το παιχνίδι μας γίνεται πιο συμπαγές, η αλήθεια είναι πως κερδίσαμε τα τελευταία παιχνίδια, όμως σε αυτούς τους αγώνες που παίζουμε έχουμε προβλήματα η κατάσταση της υγείας των παικτών, αλλά και στις ευκαιρίες, γιατί όταν σε τέτοιου είδους αγώνες χάνεις 2-3 τετ α τετ τα πράγματα δεν γίνονται εύκολα. Είμαστε ικανοί να παίξουμε με ηρεμία και θα χρειαστούμε να είμαστε πιο αποτελεσματικοί για να είναι η ομάδα ήρεμη.

Είναι πολύ σημαντικό, δεν δεχόμαστε πολλά τέρματα και χτυπάω ξύλο για αυτό. Σε άλλες περιπτώσεις δεχθήκαμε τέρματα στα τελευταία λεπτά και πιστεύω πως μετά από έναν αγώνα όπως αυτό σε ένα μυθικό στάδιο πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι και να πούμε πως νικήσαμε παρά τις δυσκολίες και αναγνωρίζω πως όλα όσα μάθαμε σήμερα, δεν ήταν θετικά αλλά θα τα διορθώσουμε».

Για την επιστροφή στην λεωφόρο: «Μακάρι να είμαστε τυχεροί εδώ, αρκετές φορές έπαιξα εδώ με την εθνική ομάδα και θυμάμαι πως οι κερκίδες ήταν πολύ κοντά».

Για τα νέα παιδιά που έπαιξαν: «Δεν μου αρέσει η λέξη να τεστάρω σε έναν αγώνα πρωταθλήματος. Έκανα αλλαγές γιατί ο Τάσος είχε κάποια θέματα, ήθελα να δώσω περισσότερο χρόνο στον Ιωαννίδη αλλά φοβόμουν το αποτέλεσμα και για το ίδιο λόγω δεν έκανα αλλαγή τους Κουρμπέλη – Μαουρίσιο νωρίς».