Η Ίντερ πάτησε τη Γιουβέντους και έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή

Ανώτερη η Ίντερ, νίκησε εύκολα τη Γιουβέντους και έφτασε τη Μίλαν στην κορυφή της Serie A.

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια του derby d’ italia με 2-0, απέναντι στην κατώτερη των περιστάσεων Γιουβέντους, στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής στην Serie A.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφτασε τους 40 βαθμούς και την πρωτοπόρο Μίλαν (αγωνίζεται το βράδυ της Δευτέρας με την Κάλιαρι). Από την άλλη η ήττα της Γιουβέντους την αφήνει στο -7 από την κορυφή (έχει και παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Νάπολι) στους 33 πόντους και την 5η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ίντερ ήταν κυρίαρχη. Κακή εικόνα από τους φιλοξενούμενους, δεν απείλησαν πέρα από δύο μακρινά σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η παίκτες του Κόντε άνοιξαν στο 12′ το σκορ, με καρφωτή κεφαλιά του Βιντάλ. Το τέρμα αυτό έδωσε ψυχολογία και ώθηση στους νερατζούρι, που θα μπορούσαν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Στο 19′ ο Μπρόζοβιτς σούταρε αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε. Στο 23′ η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λουκάκου σούταρε με το αριστερό, ο Σέζνι έδιωξε στην δεξιά του γωνία, αλλά ο Μαρτίνεζ στην επαναφορά, μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32′ ο Λαουτάρο και πάλι είχε την ευκαιρία να σκοράρει, όταν κέρδισε την μπάλα μετά και από ωραία ατομική ενέργεια του Λουκάκου, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Έξι λεπτά αργότερα, στο 38′ ήταν σειρά του Βέλγου επιθετικού να χάσει μεγάλη ευκαιρία, από πλεονεκτική θέση, όμως ο Σέζνι μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε, με την Ίντερ να σκοράρει γρήγορα και να κλειδώνει το τρίποντο. Η ομάδα του Πίρλο από την άλλη δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση.

Η Ίντερ σφράγισε από νωρίς στο δεύτερο μέρος την νίκη. Στο 52′ ο Μπαστόνι βρήκε με μαγική μακρυνή μπαλιά τον Μπαρέλα, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σέζνι, νικώντας τον για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 70′ να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, αλλά ο Αργεντίνος μετά από ωραίο σόλο και πλασέ μέσα από την περιοχή, αστόχησε.

Η Γιούβε είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ στο 87′. Ο Κιέζα έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Χαντάνοβιτς με υπερένταση έδιωξε στην δεξιά του γωνία. Έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι και το φινάλε.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι Μπιανκονέρι ανέβασαν την πίεση τους, με στόχο να μπουν στο ματς και πάλι, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιντάλ, Γιανγκ, Λουκακού, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Γιουβέντους: Σέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φραμπότα, Κιέζα, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Ράμσεϊ, Μοράτα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου

Λάτσιο – Ρόμα 3-0 (14′ Ιμόμπιλε, 23′, 67′ Λουίς Αλμπέρτο)

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Μπολόνια – Βερόνα 1-0 (19′ πεν. Ορσολίνι)

Τορίνο – Σπέτσια 0-0

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1 (67′ πεν. Καντρέβα, 81′ Τορεγκρόσα / 55′ Ντε Πολ)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Νάπολι – Φιορεντίνα 6-0 (5′, 72′ πεν. Ινσίνιε, 36′ Ντέμε, 38′ Λοσάνο, 45′ Ζιελίνσκι, 89′ Πολιτάνο)

Κροτόνε – Μπενεβέντο 4-1 (5′ αυτ. Γκλικ, 29′, 59′ Σίμι, 65′ Βούλιτς / 82′ Φάλκε)

Σασουόλο – Πάρμα 1-1 (90+5′ Ντζούρισιτς / 37′ Κούκα)

Αταλάντα – Τζένοα 0-0

Ίντερ – Γιουβέντους 2-0 (12′ Βιντάλ, 52′ Μπαρέλα)