Η Λίβερπουλ «πάτησε» την Τότεναμ και επέστρεψε στις νίκες!

Επιστροφή στις νίκες για την Λίβερπουλ, η οποία με… αέρα πρωταθλήτριας, «πάτησε» την άνευρη Τότεναμ.

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Τότεναμ με 1-3 στο «Tottenham Hotspur Stadium», για την 20η αγωνιστική της Premier League.

Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μετά από έναν μήνα! Οι «ρεντς» ήταν σαφώς ανώτεροι από τους Λονδρέζους και πήραν μια απολύτως δίκαιη νίκη. Μάλιστα, την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο την… κολακεύει το σκορ.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Φιρμίνο άνοιξε το σκορ (45+4′), ενώ με την έναρξη της επανάληψης ο Άρνολντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (47′). Ο Χόιμπιεργκ έβαλε τους γηπεδούχους ξανά στο παιχνίδι με ένα πολύ ωραίο γκολ (49′), αλλά ο Μανέ τελείωσε τις όποιες ελπίδες είχαν οι «πετεινοί», διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 (65′).

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ η Τότεναμ είναι στην 6η θέση με 33 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις καλύτερες περγαμηνές και για τις δύο ομάδες. Μόλις στο 3′ οι «ρεντς» έχασαν τεράστια ευκαιρία να παρουν το προβάδισμα σε τετ α τετ του Μανέ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Σον βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα του Κορεάτη ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR, διότι ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα, στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την επόμενη καλή στιγμή να έρχεται στο 22′. Οι «πετεινοί» απείλησαν ξανά με τον Σον, όμως ο Άλισον του είπε όχι και έπειτα από 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σε αυτή την ευκαιρία, πάλι με τον Μανέ σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Γιορίς δεν τον άφησε να παραβιάσει την εστία του.

Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, η πρωταθλήτρια Αγγλίας είχε διαφορετική άποψη. Συγκεκριμένα, στο 45+4′ έκανε το 0-1, όταν ο Μανέ μετά από μια εξαιρετική κούρσα πάσαρε στον Φιρμίνο και ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντινή απόσταση.

Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε το 0-2. Στο 47′ ο Άρνολντ βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ και με ένα εξαιρετικό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Ωστόσο δεν πρόλαβαν να το χαρούν και πολύ, καθώς η απάντηση της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν άμεση. Έπειτα από μόλις 2 λεπτά ο Χόιμπιεργκ με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2

Η Λίβερπουλ όμως ήταν σαφώς ανώτερη και οι ελπίδες των «πετεινών» για ολική ανατροπή δεν κράτησαν πολύ. Στο 57′ ο Σαλάχ αύξησε εκ νέου την διαφορά, αλλά είδε το τέρμα του να ακυρώνεται, διότι είχε προηγηθεί επαφή της μπάλας με το χέρι. Ωστόσο, ύστερα από 8 λεπτά ο Μανέ «τελείωσε» την Τότεναμ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Κίτρινες: Μπέργκβαιν – Τιάγκο, Φίλιπς

Τότεναμ: Γιορίς, Ρόντον, Ντάιερ, Ντέιβις, Οριέ (46′ Γουίνκς), Εντομπελέ, Χόιμπιεργκ, Ντόχερτι, Μπέργκβαιν (81′ Μπέιλ), Σον, Κέιν (46′ Λαμέλα)

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μάτιπ (46′ Φίλιπς), Άρνολντ, Μίλνερ, Τιάγκο (78′ Τζόουνς), Βαινάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (87′ Ορίγκι)