Κύπελλο Ιταλίας: Στα ημιτελικά με 4άρα η Νάπολι

Ένα εύκολο βράδυ και μια άνετη πρόκριση στα ημιτελικά για τη Νάπολι απέναντι στην Σπέτσια

Μετά τις ήττες από Γιουβέντους στον τελικό του Super Cup και Βερόνα για το πρωτάθλημα, η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας. Οι Ναπολιτάνοι νίκησαν με 4-2 τη Σπέτσια και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Αταλάντα, που απέκλεισε την Λάτσιο. Να σημειωθεί ότι τα παιχνίδια είναι δίπλα. Στον άλλο ημιτελικό το ζευγάρι είναι ανάμεσα σε Ίντερ και Γιουβέντους.

Η Νάπολι βρήκε νωρίς γκολ, στο 8ο μόλις λεπτό με τον Κουλιμπαλί. Ο Σενεγαλέζος βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα, μετά την σεζόν 2018/19. Οι παρτενοπέι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Λοσάνο που με πανέμορφο σουτ, νίκησε τον Καπρίκας για το 2-0, στο 20′.

Τον δρόμο για τα δίχτυα βρήκε και ο Ματέο Πολιτάνο με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-0. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι) να πετυχαίνει και 4ο γκολ, αυτή τη φορά το έκανε ο Ελίφ Ελμάς στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι κατέβασε ρυθμό και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Σπέτσια. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-1 με τον Γκιασί στο 70′, ενώ στο 73′ ο Ακαμπόρα έκανε το 4-2. Ωστόσο, η ομάδα από την περιφέρεια της Λιγυρίας, στην βόρεια Ιταλία δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι παραπάνω.