Το καθήκον τους έκαναν Μπιλμπάο και Γρανάδα

Η “σεληνιασμένη” Μπιλμπάο και η ισοπεδωτική Γρανάδα προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Copa del Rey

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο αν και είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, φάνηκε να δυσκολεύεται κόντρα στην ομάδα της Σεκούντα Ντιβίζιον Β’ Αλκογιάνο, η οποία έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην φάση των 16 της διοργάνωσης. Παρόλο που οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, πέτυχαν την ανατροπή και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού.

Η Γρανάδα από την άλλη, που επίσης αντιμετώπισε μια ομάδα από την Σεκούντα Ντιβίζιον Β, την Ναβαλκαρνέρο, επικράτησε με ιδιαίτερη άνεση και αυτό φάνηκε τόσο στο γήπεδο αλλά τόσο και στο τελικό 0-6.

Αλκογιάνο – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε τη νίκη στο Εστάντιο Ελ Κολάο με 1-2 κόντρα στην Αλκογιάνο και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κόπα Ντελ Ρεϊ.

Αν και το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου με σκόρερ τον Ντίας σόκαρε τη Μπιλμπάο, ο Βιγιαλίμπρε πέτυχε την ισοφάριση οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και πέτυχαν την ανατροπή με ωραίο γκολ του Γουίλιαμς στο 78′ λεπτό και με τελικό σκορ 1-2 προκρίθηκαν στον προημιτελικό του θεσμού.

Κίτρινες: Βεσγκά, Τζόνυ, Ντιακιτέ, Λόπεθ

Σκόρερ : 39′ Ντίας, 53′ Βιγιαλίμπρε, 78′ Γουίλιαμς

Αλκογιάνο (Παρράς): Φιγκέιρας, Βαλέρα (80′ Σέρνα), Γκαρθία, Βαλλς, Ντίας, Μιρό (46′ Ράιλλο), Τζόνυ (58′ Ντιακιτέ), Βιντάλ, Λόπεθ, Τζούλι (58′ Σόλμπες), Ελ Γκετζουανί (67′ Μεχία)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Εθκιέτα, Λέκουε, Νούνιεθ, Άλβαρεθ, Μπερτσίτσε, Μπερενγκέρ (66′ Γουίλιαμς), Λόπεθ (66′ Ντ.Γκαρθία), Βεσγκά, Μορσίγιο (46′ Ρ.Γκαρθία), Βιγιαλίμπρε (82′ Κάπα), Σάντσετ (46′ Μουνιαϊν)

Ναβαλκαρνέρο – Γρανάδα 0-6

Η Γρανάδα επικράτησε της Ναβαλκαρνέρο με 0-6 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρεϊ.

Η αναμέτρηση που φιλοξενήθηκε στο Μαριάνο Γκονθάλεθ είχε πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ από πλευράς Γρανάδα, όπως και ήταν αναμενόμενο αφού είχε απέναντι της μια ομάδα από την Σεκούντα Ντιβίζιον Β, την Ναβαλκαρνέρο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο δίχως να υποτιμήσουν τον αντίπαλο τους, και μέχρι το 34′ λεπτό είχαν πετύχει τέσσερα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γρανάδα κατέβασε ταχύτητες, ωστόσο πέτυχε άλλα δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά (72′ και 78′), διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 0-6.

Κίτρινες: Πέρεθ

Σκόρερ: 9′ Σάντσες, 24′ Σόρο, 32′ Βίκο, 34′ Σολδάδο, 72′ Φουλκιέ, 78′ Μολίνα

Ναβαλκαρνέρο (Αϊλόν): Ντίας, Ρούιζ, Φερνάντες, Νιέτο, Οτέρο (51′ Ραμόν), Σόρια (58′ Μοράλ), Πομπλαντόρ (51′ Αλόνσο), Μοντεγκούντο (68′ Γκαρθία), Ραμίρες, Ερνάντες, Ρουίθ

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Εσκαντέλ, Κουίνι (84′ Βαγέχο), Σάντσες (72′ Σάντσες Π.), Πέρες, Μιγκέλ, Βίκο (65′ Φουλκιέ), Ετεκί, Σόρο, Μολίνα, Πουέρτας, Σολδάδο (46′ Ρουίζ)