Serie A: Μοιράστηκαν από έναν βαθμό Τορίνο και Φιορεντίνα

Γλίτωσε την ήττα ο Μπελότι για την Τορίνο σε ένα παιχνίδι, όπου η Φιορεντίνα προηγήθηκε, αλλά της στοίχισαν οι δύο αποβολές

Τορίνο και Φιορεντίνα αναμετρήθηκαν στο “Stadio Olimpico Grande Torino” για την 20η αγωνιστική της Serie A και πρώτη του δεύτερου γύρου, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1 και τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν τον αγώνα με 9 παίκτες.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τη Φιορεντίνα να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 10′, όταν ο Βλάχοβιτς πέρασε τον Νταγκόφσκι, όμως έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι προ κενής εστίας (!!). Στο 39′ ήταν η σειρά της Τορίνο να απειλήσει, με τον Ζάζα να βλέπει το σουτ να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «βιόλα» άνοιξαν το σκορ στο 49′ με τον Βλάχοβιτς, όμως έπειτα από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν ο διαιτητής Di Bello έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Καστροβίλι. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα από την Τοσκάνη ήταν αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ, με τον Φρανκ Ριμπερί στο 68′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Φιορεντίνα έμεινε με εννέα παίκτες, όταν ο Μιλένκοβιτς αντίκρισε και αυτός την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η «γκρανάτα» έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν το σουτ του Σίνγκο στο 80′, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντραγκόφσκι. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 88′, όταν ο συνήθης ύποπτος Αντρέα Μπελότι ισοφάρισε για την Τορίνο με ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στα εναπομείναντα λεπτά, δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Η «Τόρο» με αυτήν την ισοπαλία παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη με 15 βαθμούς και την 15η θέση (στο -3 από την τελευταία θέση), ενώ η Φιορεντίνα ισοβαθμεί με την Μπενεβέντο στους 22 βαθμούς και την 11η θέση.

Τορίνο (Νίκολα): Σιρίγκου – Μποντζιόρνο, Λιάνκο (76′ Μούρου), Μπρέμερ – Ανσάλντι, Λινέτι (66′ Βέρντι), Ρινκόν, Λούκιτς (76′ Μπασέλι), Σίνγκο – Μπελότι, Ζάζα

Φιορεντίνα (Πραντέλι): Ντραγκόφσκι – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Μαρτίνες – Βενούτι (64′ Πούλγκαρ), Μποναβεντούρα (84′ Εϊσερίκ), Άμραμπατ, Καστροβίλι, Μπιράγκι – Ριμπερί (75′ Ίγκορ), Βλάχοβιτς (84′ Κουαμέ)