Χάντμπολ: Η ΑΕΚ στην κορυφή της Ευρώπης!

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε της Ίσταντς και στον δεύτερο τελικό του EHF European Cup με σκορ 24-20 και έγραψε ιστορία, σηκώνοντας την ευρωπαϊκή κούπα.

Η ΑΕΚ του Δημήτρη Δημητρούλια νίκησε την Ίσταντς στο κλειστό της Χαλκίδας και στον δεύτερο τελικό EHF European Cup με σκορ 24-20 και έγραψε ιστορία, σηκώνοντας την ευρωπαϊκή κούπα και κάνοντας περήφανη την κιτρινόμαυρη οικογένεια!

Τρομερός και ανίκητος ο τερματοφύλακας Μπάουερ, παγκόσμια κλάση ο Μυλωνάς, «δαίμονας» ο Κεδέρης, συγκλονιστική προσπάθεια από όλα τα παιδιά, ο κόσμος που έδωσε το «παρών» και μετέτρεψε σε «κολαστήριο» για τους αντιπάλους το κλειστό της Χαλκίδας, σπρώχνοντας την ομάδα προς την κούπα.

Μοναδικός στόχος για τους «κιτρινόμαυρους» κατακτητές της Ευρώπης είναι πλέον και η κατάκτηση του πρωταθλήματος, ώστε να κλείσει ονειρικά αυτή η σεζόν με το τραμπλ.

Χαμηλό ήταν το σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (2-1), με τις δυο ομάδες να προσπάθούν να βρουν τα πατήματά τους (3-4). Ο Μπάουερ ήταν σταθερός και σε αυτό το ματς και έβγαλε μπροστά την ΑΕΚ, η οποία πήρε μια μικρή διαφορά (6-9). Η Ίσταντς από την μεριά της δεν το έβαλε κάτω και πίεσε μειώνοντας ακόμα και στο γκολ (8-9), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» φρόντισαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες και να μείνουν μπροστά (8-10). Το παιχνίδι συνέχισε να έχει αλλαγές στο σκορ, καθώς και οι παίκτες των δυο ομάδων πάλευαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά (10-10). Μάλιστα, οι Σουηδοί εκμεταλλεύτηκαν μια επιθετική «καθίζηση» ΑΕΚ και πέρασαν μπροστά με 11-10, ωστόσο το 11-11 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, υπήρξαν πολλές ισοπαλίες (12-12, 13-13) και η Ίσταντς είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, αλλά η ΑΕΚ σε κρίσιμο σημείο πέρασε μπροστά με 2 γκολ (15-17). Οι «κιτρινόμαυροι» με απίστευτη ψυχή και ομαδικότητα δημιούργησαν μια διαφορά 3 γκολ (16-19). Η Ένωση είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης (16-19) και όσο περνούσαν τα λεπτά ο κόσμος από τις εξέδρες είχε ξεσηκωθεί, όπως και ο πάγκος, αλλά και οι παίκτες. Η ΑΕΚ διατήρησε καθαρό μυαλό και με απίστευτες αποκρούσεις του Μπάουερ, έμεινε σε θέση οδηγού (16-21) και η λήξη της αναμέτρησης την βρήκε νικήτρια (20-24), να ξεσπά σε απίστευτους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρώτου Ευρωπαϊκού τίτλου της!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-7, 8-9, 10-10, 11-11 (ημιχρ.), 13-12, 14-14, 15-17, 16-19, 16-21, 20-24.

Ίσταντς: Kραφτ, Χάλμπακ, Σβένσον Κ., Χούγκοσον, Νίγκρεν, Άντερσον Χ., Μπρόμαν, Μπάλσταντ, Πέτερσον, Νταχλίν, Λάρσεν, Γιένσεν, Άντερσον Τ., Παλμάρ, Σβένσον Τ., Γκούσταβσον.

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής, Χίκερουντ, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πέντερσεν, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.