Serie A: «Βασιλιάς του Μιλάνου» ο Ιμπραΐμοβιτς, έστειλε στην κορυφή την Μίλαν

Αφεντικό του Μιλάνου, με αρχηγό τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς είναι η Μίλαν που νίκησε στο «Derby della Madonnina» την συμπολίτισσα Ίντερ και έπιασε κορυφή στη Serie A.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Serie A, η Μίλαν με δύο τέρματα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πήρε το διπλό με 1-2 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» απέναντι στην Ίντερ. Οι “ροσονέρι” ανέβηκαν στην πρώτη θέση του Καμπιονάτο έχοντας το απόλυτο στις νίκες. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Κόντε βρίσκεται στην 6η θέση με 7 βαθμούς (2-1-1).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα για τη Μίλαν απέναντι στην Ίντερ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με δύο τέρματα. Ο ρυθμός ήταν υψηλός και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 12′ οι ροσονέρι κέρδισαν πέναλτι, μετά από κακό μαρκάρισμα του Κολάροφ πάνω στον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός ανέλαβε την εκτέλεση, ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε αρχικά το πέναλτι, όμως ο 39χρονος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η Ίντερ πριν καλά καλά συνέλθει, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 16′ η Μίλαν έκανε το 0-2, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που νίκησε τον Χαντάνοβιτς (ξανά) με κοντινό πλασέ.

Η ομάδα του Κόντε κατάφερε και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι στο 29′. Ο Κολάροφ βρήκε στον κενό χώρο τον Πέρισιτς, εκείνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Λουκακού δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, της εστίας του Ντοναρούμα, με πλασέ από το δεύτερο δοκάρι (1-2).

Οι “Νερατζούρι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 31′, όταν μετά από σέντρα του Χακίμι, ο Μαρτίνεζ πέρασε τον Ντοναρούμα, αλλά το πλασέ του σταμάτησε εντυπωσιακά ο Κιάερ, πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έριξαν στροφές. Ωστόσο, η Ίντερ έφτασε αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση. Παρόλ’ αυτά η Μίλαν κράτησε το υπέρ της σκορ.

Η Μίλαν είχε μια καλή ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στο 56′. Ο Λεάο βρήκε χώρο, έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

Τρία λεπτά αργότερα (59′) ήταν η σειρά της Ίντερ να χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Αρτούρο Βιντάλ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Χακίμι έπιασε μια κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι, της εστίας του Ντοναρούμα.

Στο 74′ η Ίντερ κέρδισε πέναλτι, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής σε ανατροπή του Λουκακού μέσα στην περιοχή, από τον Ντοναρούμα. Ωστόσο, ο Μαουρίτσιο Μαριάνι, αναθεώρησε την αρχική του απόφαση μετά από χρήση του VAR, δίνοντας οφσάιντ, καθώς ο Βέλγος φορ ήταν σε αντικανονική θέση.

Η τυπικά γηπεδούχος Ίντερ είχε μια ευκαιρία στο 77′ με ένα σουτ του Έρικσεν, αλλά ο Ντοναρούμα ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε, κρατώντας το 2-1 για την Μίλαν, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Νταμπρόζιο, Ντε Φράι, Κολάροφ, Χακίμι, Μπρόζοβιτς (68′ Έρικσεν), Βιντάλ (84′ Σάντσες), Πέρισιτς, Μπαρέλα, Λουκακού, Μαρτίνεζ.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερνάντεζ, Μπενασέρ, Κεσιέ (87′ Τόναλι), Σαλεμάκερς (63′ Καστιγέχο), Τσαλχάνογλου, Λεάο (62′ Κρούνιτς), Ιμπραΐμοβιτς.

ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΤΗΝ ΓΕΝΟΒΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΤΣΙΟ

Στη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε η Σαμπντόρια που συνέτριψε με 3-0 την Λάτσιο στη Γένοβα.

Οι Λατσιάλι μετά την νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στην Κάλιαρι, έχουν δύο ήττες και μια ισοπαλία μένοντας στην 11η θέση με 4 βαθμούς. Στην 9η θέση η Σαμπντόρια με 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33′. Ο Ογκέλο βρήκε κενό χώρο από τα αριστερά, έκανε την σέντρα και ο Κουαφιαρέλα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι Γενοβέζοι μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, πέτυχα και δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 41′, οι αμυντικοί της Λάτσιο δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά, η μπάλα κατέληξε στον Ογκέλο που με αριστερό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Το τελικό 3-0 για την Σαμπντόρια, σημείωσε στο 74ο λεπτό ο Ντάσγκααρντ. Ο 20χρονος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα στην Serie A, αλλά και το πρώτο με την φανέλα της Σαμπντόρια.

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Ογκέλο, Γιουσίντα, Τόνελι, Μπερεζίνσκι, Καντρέβα (79′ Λέρις), Θόρσμπι, Εκμπάλ (57′ Άντριεν Σίλβα), Γιάνκο, Ραμίρες (57′ Βέρε), Κουαγιαρέλα (79′ Κεϊτά).

Λάτσιο: Στρακόσα, Γκαμπαρόν, Ασέρμπι, Χουντ (59′ Βάβρο), Άντερσον (46′ Φάρες), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούκας Λέιβα (76′ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Παρόλο (46′ Μάρουσιτς), Κορέα, Καϊσέδο (59′ Μουρίκι).