Η ανατροπή της ανατροπής στο Λεβερκούζεν

Ματσάρα στο Λεβερκούζεν με διπλή ανατροπή και τελική νικήτρια την γηπεδούχο Μπάγερ έναντι της Μπορούσια Ντόρτμουντ με 4-3.

Ο Φόλαντ άνοιξε το σκορ για τις “ασπιρίνες” με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα για να έρθει η πρώτη ανατροπή της αναμέτρησης μέσα στα επόμενα 13 λεπτά. Στο 22′ και στο 33′ οι Χούμελς και Τσαν αντίστοιχα γύρισαν το ματς υπέρ της Ντόρτμουντ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Φόλαντ έφερε το ματς στα ίσια με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Ράφαελ Γκερέιρο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Η δεύτερη, τελική και καθοριστική ανατροπή έγινε μόλις μέσα σε ένα δίλεπτο προς το τέλος της αναμέτρησης. Στο 81′ ο Μπέιλι και στο 82′ ο Μπεντέρ σφράγισαν μία μεγάλη νίκη για την ομάδα τους σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Πλέον η Ντόρτμουντ βρίσκεται στην τρίτη θέση με 39 βαθμούς ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν σκαρφάλωσε ως την 5η με μόλις δύο βαθμούς διαφορά(37β.).