Χωρίς νικητή η μάχη της παραμονής

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, Μπράιτον και Γουότφορντ μοιράστηκαν τους βαθμούς με το 1-1. Κακό αγωνιστικά παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και βρήκαν το γκολ από ένα αυτογκόλ.

Η Μπράιτον ανέβηκε στη 15η θέση με 27 βαθμούς, ενώ η Γουότφορντ έμεινε στη 19η θέση με 24 βαθμούς. Και οι δύο ομάδες, δεν ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ άνοιξε ο Ντουκουρε στο 19′, αλλά ο Μαριάπα με αυτογκόλ, ισοφάρισε στο 78′.

Το πρώτο μέρος βρήκε τη Γουότφορντ μπροστά στο σκορ με ένα γκολ, αλλά με ελάχιστες ευκαιρίες και κακό σχετικά παιχνίδι. Χρειάστηκε ένα λάθος της άμυνας για να έρθει το γκολ. Μοιρασμένες οι φάσεις που έγιναν, αλλά με κάποιες σημαντικές επεμβάσεις των τερματοφυλάκων.

Στο 12′ η δυνατή κεφαλιά του Μάρεϊ ανησύχησε τον Φόστερ, μετά τη σέντρα του Μαρτς.

Ο Ντουκούρε έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 19′. Μία κακή πάσα του Μόι κατέληξε στον Ντουκούρε. Οι αμυντικοί των “Γλάρων” δεν πρόλαβαν τον Γάλλο μέσο, που εκτέλεσε τον Ράιαν (0-1).

Ωραία δημιουργία των παικτών του Πίρσον στο 30′. Ο Ντεουλοφέου κατέβηκε από τα αριστερά, έκανε παράλληλη πάσα στην περιοχή, ο Ντουκούρε άφησε τη μπάλα να περάσει, αλλά το σουτ του Χιους πέρασε άουτ.

Επέμβαση του Φόστερ στο 31′ σε δυνατή σέντρα του Μαρτς από τα δεξιά. Η μπάλα κατέληξε στον Σκιελότο, αλλά πρόλαβε ο Κάθκαρτ να βάλει το κορμί του μπροστά στο σουτ.

Ακόμα ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων στο 40′, η πάσα του Μπερν δεν βρήκε τον Ντάφι, ο Ντιν ανατράπηκε από τον Ντάφι χωρίς φάουλ και ο Ράιαν μάζεψε τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράιτον, δίκαια, βρήκε την ισοφάριση, παρότι ήρθε με αυτογκόλ. Πολλές φάσεις της ομάδας του Πότερ, κυριαρχία, αλλά δεν έβρισκε με τίποτα το γκολ. Κατάφερε όμως να το βρει και να πάρει την ισοπαλία.

Ο Μόι πάσαρε στον χώρο στον Σελότο και έστειλε τη μπάλα στη περιοχή στο 54′. Ο Μάρεϊ θέλησε να βρει τη μπάλα αλλά για λίγο δεν την βρήκε.

Ο Τροσάρ τροφοδότησε τον Μόι, αυτός σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Ντανκ πέρασε άουτ, παρότι σηκώθηκε ψηλότερα από τον Μασίνα στο 69′.

Ο Μοπέι βρήκε τον Τροσάρ, αυτός πάσαρε στον Μόι, αλλά ο Φόστερ απέκρουσε με το πόδι στο 77′.

Ο Μαριάπα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ισοφάρισε στο 78′. Ο Μοπέι έκανε κάθετη πάσα για τον Γιαχάνμπακς στα δεξιά, αυτός σέντραρε και ο Μαριάπα νίκησε τον Μάρεϊ, αλλά νίκησε και τον Φόστερ (1-1).

Κίτρινες: Σελότο (34′), Χιους (64′), Μαριάπα (65′)

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Μπερν (57′ Μοπέι), Ντανκ, Ντάφι, Σελότο (73′ Γιαχάνμπακς), Μόι, Πρέπερ, Τροσάρ, Γκρος (61′ Αλζάτε), Μαρτς, Μάρεϊ

Γουότφορντ (Πίρσον): Φόστερ, Μασίνα, Κάθκαρτ, Καμπασέλε, Μαριάπα, Καπού, Χιους, Ντεουλοφέου (86′ Γουέλμπεκ), Ντουκούρε, Περέιρα (82′ Πουσέτο), Ντιν