Χωρίς να ενθουσιάσει νίκησε ο Παναθηναϊκός

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πήρε ο Παναθηναϊκός, αυτή τη φορά κόντρα στον ΟΦΗ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στη Λεωφόρο, για την 18η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Σένκεφελεντ και Καμπετσής. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου στο δεύτερο τέρμα που έδωσε έτοιμο γκολ στον Καμπετσή. Δοκάρι είχε ο Αϊτόρ.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τους «Πράσινους» που κράτησαν για 5ο ματς σερί το μηδέν στην άμυνα. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έφτασε τους 31 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση, ενώ στην 9η θέση με 19β η ομάδα του Γιώργου Σίμου

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Παναθηναϊκός που πίεζε για ένα γρήγορο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε σε δύο προσπάθειες του Εμμανουηλίδη, που κατέληξαν άουτ.

Στο 32’ οι «Πράσινοι» άνοιξαν το σκορ, μετά από ωραία σέντρα του Εμμανουηλίδη από τα δεξιά, ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν, κάνοντας το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό απάντησε ο ΟΦΗ με τον Σαρντινέρο που έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων και βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έφτασε απέναντι στον Διουδη, σκόραρε, αλλά το γκολ μετά από υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε.

Στη συνέχεια οι Κρητικοί ανέβηκαν και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το ημίχρονο να λήγει 1-0 υπέρ των «Πρασίνων».

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, με τον Παναθηναϊκό να οπισθοχωρεί και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και τον ΟΦΗ να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 77’ σημειώθηκε η κυριότερη ευκαιρία των Κρητικών, μετά από σέντρα του Ουές ο Στάικος ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, έπιασε το σουτ, αλλά το τελείωμά του ήταν πολύ κακό κι έφυγε άουτ.

Στο 79′ ο Αϊτόρ μέσα από την περιοχή, δοκίμασε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Νέα ευκαιρία του ΟΦΗ στο 82′ με την κεφαλιά του  Διαμαντή, να αναγκάζει τον Διούδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν το τρίποντο στο 87′. Ο Αλεξανδρόπουλος με τρομερή ενέργεια, πέρασε τρεις παίκτες και με “έξυπνο” τακουνάκι(!) έβγαλε τη σέντρα, δίνοντας στον Καμπετσή έτοιμο γκολ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Αϊτόρ, Αλεξανδρόπουλος – Βαφέας, Νέιρα

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (75’ Βιγιαφάνιες), Εμμανουηλίδης (69’ Αϊτόρ), Καμπετσής (90’ Χατζηθεοδωρίδης), Ιωαννίδης (69’ Μακέντα).

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Γιαννούλης (85’ Ντε Γκουζμάν), Ουές, Βαφέας (61’ Τσιλιανίδης), Στάικος, Νέιρα, Κοροβέσης, Στάρτζεον (72’ Γρίβας), Σαρδινέρο.