Serie A: Χάλασε τα όνειρα της Γιουβέντους για τον τίτλο η Νάπολι

Εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της Γιουβέντους για τον τίτλο  από την Νάπολι.

Για την 27η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Νάπολι νίκησε 2-1 την Γιουβέντους και την απομάκρυνε από την κατάκτηση του τίτλου. Καθώς η «Γηραιά Κυρία» είναι με 12 βαθμούς πίσω από την Ίντερ η οποία αντιμετωπίζει την Τζένοα.

Ο Κβαρατσκέλια άνοιξε το σκορ προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Κιέζα ισοφάρισε στο 81΄, όμως οι «παρτενοπέι» πήραν τη νίκη στο 88΄. Ο Όσιμεν εκτέλεσε πέναλτι, ο «σπεσιαλίστας» Τσέζνι απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Ρασπαντόρι πετάχτηκε πρώτος και χάρισε στην ομάδα του τους 3 βαθμούς.

Η Νάπολι παραμένει χαμηλά (7η στο -8 από την τετράδα) και θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος για να προλάβει την Ευρώπη.