Ιωνικός-ΑΕΚ: Ο Μάνταλος έδωσε τη λύση

Σημαντικό τρίποντο σε δύσκολη έδρα πήρε η ΑΕΚ, καθώς νίκησε τον Ιωνικό στη Νίκαια.

Για την 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-1 του Ιωνικού, με δράστη τον Πέτρο Μάνταλο και έμεινε στο -8 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν νωθρό με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει και με την πρώτη της καλή στιγμή βρήκε το τέρμα που έκρινε το παιχνίδι.

Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ στο 21ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Άμραμπατ είδε την κίνηση του Μισελέν πάσαρε στον κενό χώρο, ο Γάλλος γύρισε στο σημείο του πέναλτι και ο Κάπτεν της ΑΕΚ με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Χουτεσιώτη.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να απαντήσει με το εκτός περιοχής σουτ του Κάνιας στο 32ο λεπτό αλλά ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τσούμπερ έκανε κίνηση στην περιοχή πήρε την μπάλα όμως νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη.

Στην τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 46′ ο Λένις βρέθηκε εκτός περιοχής έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε εστία.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Αραούχο. Πιο συγκεκριμένα, στο 51′ η ΑΕΚ ξεδίπλωσε αντεπίθεση, ο Αραούχο έγινε αποδέκτης εκτός περιοχής έκανε το πλασέ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ιωνικού.

Ο Ιωνικός απείλησε εκ νέου με το σουτ του Κιάκου στο 54′ που μάζεψε ο Τσιντώτας.

Μετά από αρκετή ώρα χωρίς καλές στιγμές η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμα της. Στο 71′ ο Τσούμπερ βρήκε τον Αραούχο στην περιοχή, ο επιθετικός της Ένωσης έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Χουτεσιώτη.

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν δύο προσπάθειες στα επόμενα δύο λεπτά, όμως δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για τον Χουτεσιώτη.

Στο 77′ ο Τσούμπερ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Αραούχο έκανε την κεφαλιά, στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ιωνικού.

Στο 83ο λεπτό, ο Άμραμπατ εκτέλεσε φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής ο Αραούχο έκανε την κεφαλιά ψαράκι αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ιωνικού.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα, με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια με 0-1.

Σκόρερ: 21′ Μάνταλος

Κάρτες: 12′ Κιάκος, – 32′ Λε Ταλέκ

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Βαφέας, Σάντσες, Γκοτσούλιας (65′ Μάναλης), Κιάκος (65′ Ματσούκας), Βαλεριάνος, Λένις, Κάνιας (86′ Καμπράλ), Άοσμαν, Ντάλσιο

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μισελέν, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ (70′ Σάκχοφ), Τσούμπερ (92′ Μήτογλου), Άμραμπατ (83′ Γέφτιτς), Μάνταλος (70′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο (83′ Ανσαριφάρντ)