Ιωνικός-Άρης: Νίκη στο τέλος για τους Νικαιώτες

Νίκη στο τέλος για τον Ιωνικό επί του Άρη στο άνοιγμα της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Ο Άρης έχασε για ακόμη ένα παιχνίδι τα… άχαστα στην επίθεση και στο φινάλε «τιμωρήθηκε» από τον Ιωνικό, που «χτύπησε» στο 87ο λεπτό με τον Άοζμαν, επικράτησε με 1-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League και πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντό» του στη «μεγάλη» κατηγορία έπειτα από 14 χρόνια.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία τους στο 4’ με τον Σάσα (μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης) και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας ακόμη μία καλή φάση με το σουτ του Μπερτόλιο στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καμαρά απέτυχε να βρει καλά την μπάλα από πολύ κοντά στο 49’, με τους παίκτες του Άρη να ανεβάζουν κι άλλο την πίεσή τους και να φτάνουν ξανά κοντά στο γκολ στο 81’ με το σουτ του Χαΐροβιτς που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το πρόβλημα στο γκολ που παρουσίασε ο Άρης και στο ματς της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ, του στέρησε τη δυνατότητα να εκμεταλλευτεί το καλό του διάστημα και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 87ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα υπέροχο τέρμα του Άοζμαν.

Ο μεσοεπιθετικός του Ιωνικού είδε τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του, επιχείρησε το σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ντενίς που δεν μπορούσε να αντιδράσει, χαρίζοντας στο φινάλε μία τεράστιας σημασίας νίκη για τους Νικαιώτες και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο βαθμολογικά τους «κιτρινόμαυρους».

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Σάντσεζ, Τσιγκρίσνκι, Μύγας, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Καμπράλ (88’ Κιάκος), Άοζμαν (88’ Βαφέας), Λενίς Ρεϊνάλντο (28’ Ματσούκας), Τουράμ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (57’ Γκάνεα), Φαμπιάνο. Μπράμπετς, Σούντγκρεν, Σάσα, Εντιαγέ, Ιτούρμπε (46’ Γκάμα), Μπερτόλιο (46’ Μοχάναντ), Μαντσίνι (68’ Χαΐροβιτς), Καμαρά (83’ Μάνος).