Ιωνικός-Λαμία: Δεν “Χ”άρηκε κανένας

Στην ισοπαλία έμειναν Ιωνικός και Λαμία στη Νεάπολη.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ιωνικός και Λαμία στο γήπεδο της Νεάπολης για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, καμία όμως δεν μπόρεσε να φτάσει μέχρι τη νίκη.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Τόμας Ντε Βινσέντι στο 8’, ενώ για τους Νικαιώτες ισοφάρισε ο Βασίλης Μάντζης στο 47’.

Ενώ το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ιωνικού έκανε ο Σεμπά.

Έτσι, ο Ιωνικός πηγαίνει στους 2 βαθμούς, περιμένοντας την πρώτη του νίκη, ενώ η Λαμία πήγε στους 7 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, οι Νικαιώτες δοκιμάζονται στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη, ενώ οι Φθιώτες υποδέχονται τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

Ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε με 4-2-3-1 τον Ιωνικό, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Βαλεριάνος, Αντούνες, Ρομαό, Μύγας στην άμυνα, Κάνιας, Φαντιγκά στον άξονα, Μάντζης Άοσμαν, Λοβέρα μεσοεπιθετική τριπλέτα και Ελευθεριάδης στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Τζανλούκα φέστα επέλεξε τον ίδιο σχηματισμό για την Λαμία, με τον Σαράνοφ στο τέρμα, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ στην άμυνα, Τζανδάρης, Σλίβκα στον άξονα, Τσιλούλης, Ντε Βινσέντι, Ασκόφσκι μεσοεπιθετικά και Μποάκι στην επίθεση.

Στο 2ο λεπτό, ο Λοβέρα έκανε ένα σουτ από ο ύψος της περιοχής που μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Η Λαμία προηγήθηκε στο 8ο λεπτό. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από πλευράς Ιωνικού, ο Σαράνοφ έδιωξε με γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Ασκόφσκι που αντεπιτέθηκε και διήνυσε μεγάλη απόσταση, ντρίπλαρε τον Κάνιας, έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 0-1.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να βρει αντίδραση και στο 11’ η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή, ο Μάντζης έκανε τακουνάκι αλλά ήταν αδύναμο, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

Στο 13’ ο Τσιλούλης μπήκε από αριστερά, πέρασε Ρομαό και Κάνιας, πλάσαρε, η μπάλα κάπου κόντραρε με τον Χουτεσιώτη να μαζεύει.

Στο 17’ Φαντιγκά και Μύγας συνεργάστηκαν, ο δεύτερος σούταρε με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία στο 22’. Ύστερα από σέντρα του Βαλεριάνου από αριστερά, ο Ελευθεριάδης έπιασε κεφαλιά, ο Μάντζης από κοντά έκανε προβολή, με τον Σαράνοφ να το βγάζει με τα πόδια.

Στο 31’ ο Ασκόφσκι πήρε τη μπάλα, κινήθηκε προς την περιοχή και μπήκε αποφεύγοντας τον Ρομαό, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο 33’ ο Μάντζης πλάσαρε από το πλάι, με τη μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτυών, αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία.

Στο 36’ ο Φαντιγκά έκανε ωραία ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, η άμυνα όμως τον έκοψε, η μπάλα έφτασε στον Λοβέρα ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή σούταρε με δεύτερη προσπάθεια, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

Στο 43’ ο Ελευθεριάδης έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Τζανδάρης έβγαλε σέντρα, ο Μποάκι έπιασε κεφαλιά από κοντά που έδιωξε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

Στην πρώτη μεγάλη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ιωνικός ισοφάρισε. Στο 47’ συγκεκριμένα, μετά από σέντρα, ο Κάνιας έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Μάντζης έβαλε το πόδι του αλλάζοντας την πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 65’ μετά από σέντρα του Άοσμαν, ο Μύγας έπιασε κεφαλιά που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σαράνοφ, με τη βοήθεια και του δοκαριού. . Στην εκτέλεση, ο Κάνιας σούταρε από μακριά, με τον Σαράνοφ να αποκρούει και πάλι.

Στο 68’ ο Σεμπά μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε με δύναμη με το αριστερό σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ.

Στο 90’+1’ ο Κάνιας μπήκε στην περιοχή, έδωσε αριστερά στον Μεντόσα που σούταρε με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

Στην αμέσως επόμενη φάση,ο Σλίβκα σούταρε από πλευράς Λαμίας, με τον Χουτεσιώτη να αποσοβεί.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μυγας (87’ Σάκιτς), Ρομαό, Αντούνες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Φαντιγκά (71’ Μεντόσα), Άοσμαν (87’ Ιωαννίδης), Λοβέρα, Μάντζης, Ελευθεριάδης (63’ Σεμπά)

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Σλίβκα, Τσιλούλης (76’ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (66’Μαρμεντίνι, 90’+3’ Μπενίτες)), Ασκόφσκι (66’ Μπεχαράνο), Μποάκι (76’ Μανούσος)