Ιωνικός-Παναθηναϊκός: Πέρασαν από τη Νίκαια οι “Πράσινοι”

Με γκολ του Αϊτόρ ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό από τη Νίκαια, νικώντας τον Ιωνικό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-1 του Ιωνικού στη Νίκαια, για την 19η αγωνιστική της Super League 1.

To νικητήριο τέρμα για το “Τριφύλλι” πέτυχε ο Αϊτόρ στο 38′. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 48’ με τον Μύγα.

Οι “Πράσινοι” έφτασαν τους 30β και είναι στην 4η θέση, ενώ οι Νικαιώτες που γνώρισαν την 5η τους ήττα, βρίσκονται στην 12η με 14β.

Ο Ιωνικός μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά, πολύ ψηλά τον Παναθηναϊκό και να μην τον αφήσει να πάρει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Μόλις στο 5’ ο Ντάλσιο βρήκε λίγο χώρο έξω απ’ την περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Οι Νικαιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 16’ λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα, όταν από κόρνερ του Άοσμαν, ο Μύγας έπιασε γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει εκατοστά άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο 38’ μετά από ωραία σέντρα από τα αριστερά του Βιγιαφάνες προς το δεύτερο δοκάρι ο Αϊτόρ με εξαιρετικό γυριστό σουτ, έκανε το 0-1 για τους «πράσινους».

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά, με τον Παναθηναϊκό να του αφήνει στην αρχή την μπάλα, επιχειρώντας να «χτυπήσει» στην κόντρα. Οι Νικαιώτες ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 48’ η μπάλα έφτασε στον Μύγα από δεξιά που σούταρε, βρήκε στον Χουάνκαρ και στο αριστερό δοκάρι του Βιτάλ, φεύγοντας κόρνερ.

Στο 53’ από εξαιρετική μπαλιά του Καρλίτος, ο Βιτάλ έφυγε στην κόντρα, όμως ο Μύγας πρόλαβε την τελευταία στιγμή να τον βγάλει (νόμιμα) εκτός πορείας της μπάλας πριν πλασάρει ο Βραζιλιάνος, γλιτώνοντας την ομάδα του απ’ τον κίνδυνο.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο Σπανός τα έπαιξε όλα για όλα, ωστόσο η άμυνα του Παναθηναϊκού άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, διαχειρίστηκε το προβάδισμά του κι έφτασε στη δεύτερη εφετινή εκτός έδρας νίκη του.

Κίτρινες: Λένις, Κάνιας, Άοσμαν – Αϊτόρ, Σένκεφελντ

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Μύγας, Κάνιας (81’ Ματσούκας), Άοσμαν, Ντάλσιο (81’ Μάναλης), Βαλεριάνος, Λένις (67’ Κιάκος), Τουράμ (66’ Μάντζης).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες (88’ Αλεξανδρόπουλος), Βιτάλ (66’ Παλάσιος), Καρλίτος (66’ Ιωαννίδης).