Premier League: Γκέλα για τη Μάντσεστερ Σίτι

Ισόπαλη κόντρα στη Σαουθάμπτον αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Την πρώτη της απώλεια μετά από 12 σερί νίκες είχε η Μάντσεστερ Σίτι στο «Σεντ Μέρις». Οι «πολίτες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 1-1, με την Σαουθάμπτον έχοντας περίπου 3 μήνες να χάσουν βαθμό ή, βαθμούς και συγκεκριμένα από τις 30/10, όταν είχαν ηττηθεί εντός έδρας από την Κρίσταλ Πάλας (0-2).

Οι «Άγιοι» αιφνιδίασαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 7′ με τον Γουόκερ-Πίτερς. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο, με το γκολ του Λαπόρτ στο 65′ και να ξεφύγουν με +12 από την Λίβερπουλ, η οποία όμως έχει δύο ματς λιγότερα.