Ισόπαλες Μπράιτον και Νιούκαστλ

Η Μπράιτον υποδέχτηκε την Νιούκαστλ στο Στάδιο Άμεξ για την 36η αγωνιστική της Premier League και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Η Νιούκαστλ στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή της μπάλας στην προσπάθειά τους να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πέρεθ. Ο Ρόντον έδωσε την πάσα στον συμπαίκτη του, που βρέθηκε αμαρκάριστος, κάνοντας ένα απευθείας σουτ, νικώντας τον Ράιαν για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπράιτον ανέβασε ρυθμό και απείλησε το αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, έφτασε στην ισοφάριση στο 75’, όταν ο Γκρος σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, μετά την σέντρα του Μάρεϊ για το 1-1. Η Μπράιτον είχε ακόμα ευκαιρία στις καθυστερήσεις να κάνει την ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Μάρεϊ κατέληξε πάνω από το δοκάρι. Τίποτα δεν άλλαξε και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Αντόνε, Μπισούμα – Ντουμέτ, Ρίτσι, Μούτο

Μπράιτον: Ράιαν, Μπερνάρντο, Ντάνκ, Ντάφι, Σάλτον, Καγιάλ (Μπισούμα 49’), Στέφανς, Γκρος, Ισκιέρδο (Νόκαρτ 66’), Μάρεϊ, Αντόνε (Μαρτς 46’)

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Μακίγιο, Σαρ, Φερνάντεζ, Ντουμέτ, Ρίτσι, Πέρεθ (Κένεντι 33’), Σέλβεϊ (Κι 74’), Χάιντεν, Άτσου (Μούτο 81’), Ρόντον