”Κλείδωσε” τη 2η θέση η Ατλέτικο, φουλ για Ευρώπη η Μπιλμπάο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 1-0 τη Βαγιαδολίδ χάρη στο αυτογκόλ του Φερνάντεθ, δεν χάνει τη δεύτερη θέση από τη συντοπίτισσα Ρεάλ και μετέθεσε τη στέψη για λίγο. Εάν η Μπαρτσελόνα νικήσει τη Λεβάντε κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.

Για ακόμη μια φορά, η Ατλέτικο νικά με το αγαπημένο της 1-0, ενώ πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Γιαν Όμπλακ.

Νωρίτερα, στο 1-1 έμεινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο μέσα στο «Σαν Μαμές» κόντρα στην Αλαβές, στο ματς που άνοιξε την «αυλαία» της 35ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Βάσκοι παρέμειναν στην έβδομη θέση που δίνει το εισιτήριο για το Europa League και διατήρησαν από τη σημερινή της αντίπαλο απόσταση τριών βαθμών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα 41΄ με τον Ετσεμπερία, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη ούτε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς ισοφαρίστηκαν στο 45΄ με τον Μπαστόν.