Φτω”Χ”ό το αγγλικό ντέρμπι

Κακό ντέρμπι χωρίς νικητή και με γκρίνια (0-0), αποτέλεσε το σημερινό Μάντσεστερ ΓιουνάιτεντΤσέλσι.

Για την 6η αγωνιστική της Premier League, το ματς μεταξύ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι στην έδρα της πρώτης, έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).

Από μια διαμαρτυρία για πέναλτι είχε ο κάθε σύλλογος, με τον Άτκινσον να μην δικαιώνεται από το VAR για κείνο έναντι της Τσέλσι.

Πλέον η ομάδα του Λάμπαρντ βρίσκεται στην 6η θέση με 9 βαθμούς, ενώ η αντίπαλος της με 2 βαθμούς λιγότερους στην 15η.

Ο αγώνας

Η πρώτη ευκαιρία άργησε να έρθει στο παιχνίδι με την εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς, να μπλοκάρεται εύκολα από τον Ντε Χέα. Το ίδιο έπραξε δύο λεπτά αργότερα και ο Μεντί, απέναντι στην προσπάθεια του Φερνάντες.

Στο 33′ το λάθος του Φρεντ κόντεψε να κοστίσει στην Γιουνάιτεντ, όμως το σουτ του Πούλισιτς κατέληξε σε κόρνερ. Απάντηση έδωσε και πάλι η γηπεδούχος από τα πόδια του Ράσφορντ στο 36′, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ έπεσε μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, αλλά απεφάνθη πως δεν δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό. Παράλληλα λίγο πριν (39′) δεν έπραξε αναλόγως στο πεντακάθαρο πέναλτι του Μαγκουάιρ απέναντι στον Αθπιλικουέτα.

Στο δεύτερο μέρος η ευκαιρία άργησε επίσης να έρθει, με τον Καβάνι στο 59′ να στέλνει την μπάλα λίγο πιο μακριά από το αριστερό δοκάρι.

Μαζί με εκείνη του Ράσφορντ στο 91ο λεπτό, αποτέλεσαν τις μοναδικές ουσιαστικές φάσεις για το δεύτερο ημίχρονο, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπιζάκα, ΜακΤόμινεϊ (Γκρίνγουντ , Φρεντ, Τζέιμς (Πογκμπά 58′), Φερνάντες, Μάτα (Καβάνι 58′), Ράσφορντ

Τσέλσι: Μεντί, Ζουμά, Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Χάβερτς (Μαούντ 71′), Πούλισιτς (Ζίγιες 80′), Βέρνερ (Έιμπραχαμ 71′)