Κυρίαρχος του ντέρμπι η Ντόρτμουντ

«Θριάμβευσε» η Ντόρτμουντ επί της Σάλκε, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Στο επονομαζόμενο ντέρμπι της «Κοιλάδας του Ρουρ», υπ’ αριθμόν 157, η Ντόρτμουντ έδειξε την ανωτερότητα της και νίκησε στο «χαλαρό» με 3-0 την Σάλκε χάρη στα τέρματα των Ακάντζι, Χάαλαντ και Χούμελς.

Για ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα του Μάνουελ Μπάουμ, καθώς στο δεύτερο μέρος «κατέρρευσε» και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα. Στους 12 βαθμούς και στην τρίτη θέση πλέον η Μπορούσια, σε αντίθεση με την Σάλκε που παρέμεινε για ακόμα μία αγωνιστική στην επικίνδυνη ζώνη με συγκομιδή μόλις ενός βαθμού.

Στα πέντε γκολ ο Χάαλαντ μετά από πέντε αγωνιστικές.

Το ματς:

Η Μπορούσια, ήταν σαφώς καλύτερη από τους «Βασιλικούς Μπλε», καθώς είχε δοκάρι με τον Νταχούντ στο 31′ και ακόμη μία πολύ καλή στιγμή νωρίς στον αγώνα, κατά την οποία ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέινα, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζεται». Ουσιαστικά μόνο το γκολ έλειψε για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, σχεδόν καθόλου δεν απείλησαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα 45′.

Στο 55′ ο Ακάντζι έλυσε τον γόρδιο δεσμό και άνοιξε το σκορ με πλασέ για την Ντόρτμουντ, ενώ έξι λεπτά μετά ο Σάντσο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Χάαλαντ, ο Νορβηγός δεν λάθεψε και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Φαβρ.

O Ματς Χούμελς στο 78′ με ωραία κεφαλιά «εκτέλεσε» τον ανήμπορο να αντιδράσει Ρόνοβ, για το τελικό 3-0.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Μενιέ (79′ Μορέι), Χούμελς, Ακάντζι, Γκερέιρο, Νταχούντ (71′ Βίτσελ), Ντιλέινι, Σάντσο (77′ Αζάρ), Μπραντ (77′ Ρόις), Ρέινα (71′ Πάσλακ), Χάαλαντ.

Σάλκε (Μπάουμ): Ρόνοβ, Νάστασιτς, Σανέ, Τιάβ, Οτσίπκα, Μπενταλέμπ (56′ Μποζγκοντάν), Μασκαρέγ, Αρίτ, Λούντεβιχ, Ματοντό (71′ Ραμάν), Πασιένσια (56′ Κουτουτζού).