Κάρλος Κορμπεράν: “Μας αφήνει πικρή γεύση”

Οι δηλώσεις του Κάρλος Κορμπεράν μετά την ήττα του Ολυμπιακού από τη Ναντ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 2-1 από τη Ναντ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, με τον προπονητή των Πειραιωτών, Κάρλος Κορμπεράν να τονίζει πως η ομάδα δεν μπήκε καλά στον αγώνα και πως το παιχνίδι του άφησε μία πικρή γεύση με τον τρόπο που εξελίχθηκε.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κάρλος Κορμπεράν:

Ποια γεύση σάς αφήνει το αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να δέχεται γκολ πάλι στο τέλος;
Μία γεύση απίστευτα πικρή.

Τι δεν πήγε καλά συνολικά και ειδικά στο κομμάτι της επίθεσης, γιατί ενώ έβγαλε γκολ, δεν ήταν γκολ από οργανωμένη επίθεση.
Πραγματικά ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο ματς, ενώ είχαμε χώρους δεν τους εκμεταλλευτήκαμε όταν έπρεπε. Έπρεπε να κινηθούμε προς τα εμπρός και να κυνηγήσουμε τις ευκαιρίες που έπρεπε. Επίσης, χάσαμε πάρα πολλές μονομαχίες σε ατομικό επίπεδο και έτσι δημιουργήθηκε κίνδυνος. Στο δεύτερο μέρος, στο μισό του δευτέρου μέρους για την ακρίβεια, είχαμε περισσότερη προσωπικότητα στις επιθέσεις μας, ήμασταν καλύτεροι στις μονομαχίες, πήραμε την μπάλα και δημιουργήσαμε κάποιες επιθέσεις. Όμως στα τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού είχαμε πάρα πολλά προβλήματα στο αριστερό πλευρό, εκεί όπου είχαμε παίκτες με φρεσκάδα και έπρεπε να αντιμετωπίσουν καλύτερα τις καταστάσεις.

Για τον Ίνμπομ Χουάνγκ μπορείτε να μας πείτε αν θα είναι διαθέσιμος για το επόμενο παιχνίδι; Και πώς βλέπετε τη συνέχεια, γιατί ακολουθεί το παιχνίδι με την Φράιμπουργκ;
Όποτε έχουμε να παίξουμε ευρωπαϊκό ματς πάντα είναι σημαντικός αγώνας και πραγματικά δύσκολος. Ο Χουάνγκ δεν μπορούσε να παίξει, γιατί δεν είχε επανέλθει από ένα χτύπημα από το προηγούμενο ματς. Προσπάθησε, έκανε τα πάντα για να τα καταφέρει, αλλά δεν ήταν εφικτό να παίξει. Όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά που έκαναν οι χαφ, δείχνοντας χαρακτήρα και προσωπικότητα.

Πού οφείλεται το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δέχεται γκολ συνεχώς στα τελευταία λεπτά; Υποψιαζόμαστε ότι δεν δίνετε εσείς εντολή να γυρίσει πίσω η ομάδα σας.
Δεν είναι δική μου οδηγία να μένουμε πίσω. Στο τέλος έγινε ένα φάουλ στον Αμπουμπακάρ και δεν είχαμε παίκτη για να αμυνθεί στη φάση του δεύτερου γκολ. Η ομάδα είχε προβλήματα φυσικής κατάστασης στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά σήμερα θεωρώ ότι δείξαμε βελτίωση. Είχαμε παίκτες που είχαν μικροτραυματισμούς, όπως ο Αμπουμπακάρ, ο Ροντρίγκες και ο Βαλμπουενά. Και υπάρχουν παίκτες που δεν έχουν κάνει προετοιμασία με την ομάδα και έχουν προβλήματα φυσικής κατάστασης. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις καλή φυσική κατάσταση και να αντέξεις σε ρυθμούς αγώνων όπως τον σημερινό.