Serie A: Στην κορυφή η Σασουόλο, από την κόλαση στον παράδεισο η Ίντερ

Νίκη και κορυφή για την Σασουόλο. Απίθανη ανατροπή για Ίντερ, επέστρεψε από το 0-2 κόντρα στην Τορίνο στο Μιλάνο.

Η εκπληκτική Σασουόλο, πήρε ένα τεράστιο «διπλό» στην Βερόνα, κόντρα στην Ελλάς με 2-0 και έπιασε (έστω και προσωρινά) κορυφή στην Serie A. Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου έφτασε τους 18 βαθμούς και παραμένει αήττητη στις πρώτες 8 αγωνιστικές. Στην 9η θέση με 12 πόντους η Βερόνα, η οποία παρατάχθηκε με πολλές απουσίες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι και το 42ο λεπτό, ο Μπεράρντι βρήκε τον Μπόγκα στο αριστερό άκρο της περιοχής και εκείνος με ένα άπιαστο δεξί ψηλοκρεμαστό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 52′ ο δημιουργός έγινε σκόρερ και ο Μπεράρντι με δυνατό σουτ από το όριο της περιοχής, έκανε το τελικό 2-0 για τη Σασουόλο.

Σε μια ματσάρα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» η Ίντερ κατάφερε και επέστρεψε από το 0-2 κόντρα στην Τορίνο, παίρνοντας την νίκη τελικά με 4-2. Οι «ταύροι» του Τζανπάολο άντεξαν για κάτι παραπάνω από μια ώρα παιχνιδιού, απέναντι στην έως τότε «χλιαρή» Ίντερ του Κόντε.

Ο Ζάζα ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, στο 45’+2′. Το 0-2 για την Τορίνο έκανε ο Ανσάλντι με πέναλτι στο 62′, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το έλεγχο του παιχνιδιού έως τότε.

Από εκεί και πέρα η Ίντερ πάτησε γκάζι, οι παίκτες του Κόντε αύξησαν την πίεση τους σε όλο το γήπεδο και κατάφεραν να μειώσουν με τον Σάντσες, μόλις δύο λεπτά αφότου δέχθηκαν το 2ο γκολ (64′). Η ισοφάριση ήρθε μέσα σε τρία λεπτά, καθώς ο Λουκάκου με κοντινή προβολή στο 67′, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).

Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος της Ίντερ, η οποία ολοκλήρωσε την ανατροπή από την άσπρη βούλα και την εκτέλεση του Ρομέλου Λουκάκου στο 84′, για να διαμορφώσει το τελικό 4-2 ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 90ο λεπτό.

Η Ίντερ βρίσκεται στην 5η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Τορίνο είναι εντός της ζώνης του υποβιβασμού, έχοντας 5 βαθμούς.

Με πρωταγωνιστή σε ακόμη ένα παιχνίδι τον Μικιταριάν, η Ρόμα νίκησε εύκολα με 3-0 την Πάρμα, στο Ολίμπικο. Οι «τζιαλορόσι» βρίσκονται στην 3η θέση με 17 βαθμούς, όσους έχει και η Μίλαν που αντιμετωπίζει το βράδυ την Νάπολι.

Η ομάδα της Ρώμης χρειαστηκε ενα ημίχρονο για να «κλειδώσει» την νίκη. Το σκορ άνοιξε ο Μαγιοράλ στο 28′, νικώντας τον Σέπε σε τετ α τετ. Το 2-0 έκανε ο Μικιταριάν, μετά από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ, στο 32′. Ο Αρμένιος έκανε το 3-0 στο 40′, με κοντινή προβολή σε κενή εστία.

Στο ντεμπούτο του Τσέζαρε Πραντέλι στον πάγκο της Φιορεντίνα, οι «βιόλα» υπέστησαν ήττα σοκ με 1-0, εντός έδρας από την Μπενεβέντο. Στην Φλωρεντία φιλοδοξούσαν να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα με τον 63χρονο τεχνικό στον πάγκο, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στην σεζόν για την Φιορεντίνα που μένει στους 8 βαθμούς. Έναν παραπάνω έχει η Μπενεβέντο στην 13η θέση.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21 Νοεμβρίου:
Κροτόνε – Λάτσιο 0-2 (21′ Ιμόμπιλε, 58′ Κορέα)

Σπέτσια – Αταλάντα 0-0

Γιουβέντους – Κάλιαρι 2-0 (38′, 42′ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Κυριακή 22 Νοεμβρίου:
Φιορεντίνα – Μπενεβέντο 0-1 (52′ Ιμπρότα)

Βερόνα – Σασουόλο 0-2 (42′ Μπόγκα, 76′ Μπεράρντι)

Ίντερ – Τορίνο 4-2 (64′ Σάντσες, 67′, 84′ πεν. Λουκάκου, 90′ Μαρτίνεζ / 45+2′ Ζάζα, 62′ πεν. Ανσάλντι)

Ρόμα – Πάρμα 3-0 (28′ Μαγιοράλ, 32′, 40′ Μικιταριάν)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2 (7′ Θόρσμπι / 44′ αυτ. Ρετζίνι, 52′ Ορσολίνι)

Ουντινέζε – Τζένοα (19:00)

Νάπολι – Μίλαν (21:45)