Κατέκτησε το Σούπερ Καπ η Παρί Σεν Ζερμέν

Με υπογραφή του ασταμάτητου Ικάρντι, η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γαλλίας

Η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε τη Μαρσέιγ με 2-1 στον τελικό του Σούπερ Καπ Γαλλίας που διεξήχθη στο Bollaert- Delelis.

Οι ”Παριζιάνοι” βρήκαν δίχτυα τέσσερις φορές, όμως τις δύο από αυτές, οι παίκτες της Παρί ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο ασταμάτητος Ικάρντι πέτυχε το πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτι του δεύτερου, ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ενώ ο Αργεντίνος είχε και ένα δοκάρι.

Το δεύτερο γκολ πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Νεϊμάρ, ενώ ο Παγιέ μείωσε για τους Μασσαλούς  λίγα λεπτά πριν την λήξη του τελικού.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού έλαβε χώρα στο 22′ λεπτό. Ο Ικάρντι κατάφερε να κερδίσει τον Μανταντά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι του υποδεικνύοντας τον Ικάρντι σε θέση οφσάιντ.

Οκτώ λεπτά μετά ο Εμπαπέ ήταν ο δεύτερος παίκτης της ημέρας που κέρδισε τον Μανταντά, αλλά το VAR υπέδειξε πως ο Γάλλος ήταν οφσάιντ, συνεπώς το παιχνίδι παρέμεινε στο 0-0.

Τρίτη και… φαρμακερή με πρωταγωνιστή τον Ικάρντι. Ο Αργεντίνος φορ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αναγκάζοντας τον Μανταντά να επέμβει, όμως η αστάθεια του έδωσε το δικαίωμα στον Ικάρντι να παρέμβει ξανά και να ανοίξει το σκορ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ικάρντι λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, αφού στο τετατετ που βρέθηκε κόντρα στον Μανταντά, πλάσαρε και πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε η ίδια δράση, αφού καμία από τις δύο πλευρές δεν δημιούργησε κάποια κλασσική ευκαιρία.

Ωστόσο το πέναλτι που κέρδισε ο Ικάρντι στο 83′ λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον εκτελεστή Νεϊμάρ, να κλειδώσει την νίκη. Ο Βραζιλιάνος πλάσαρε στο κέντρο της εστίας και διαμόρφωσε το 2-1.

Το τελικό 2-1 πέτυχε ο Παγιέ στο 89′ λεπτό ο οποίος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε τον Νάβας υποδειγματικά στην αριστερή γωνία της εστίας του.

Κίτρινες: 17′ Ράντονιτς, 26′ Ναγκατόμο, 72′ Λιρόλα, 77′ Γκονθάλεθ, 90+4′ Εμπαπέ

Σκόρερ: 39′ Ικάρντι, 85′ Νεϊμάρ, 89′ Παγιέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποκετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Κουρζαουά (65′ Κιμπεμπέ), Ερέρα (90′ Σαράμπια), Παρέντες (88′ Περέιρα), Ντι Μαρία (65′ Νεϊμάρ), Βεράτι, Εμπαπέ, Ικάρντι (88′ Κιν)

Μαρσέιγ (Μπόας): Μανταντά (45′ Πελέ), Σακάι, Γκονθάλεθ, Τσαλέτα-Τσαρ, Ναγκατόμο (66′ Λιρόλα), Καμαρά, Τοβάν, Γκεγιέ (56′ Σανσόν), Ρονζιέ (80′ Ζερμέν), Ράντονιτς (56′ Μπενεντέτο), Παγιέ