«Κόλλησαν» στην ισοπαλία Τσέλσι και Ρεν

Ισόπαλες και οι δύο αναμετρήσεις στον 5ο όμιλο σε Στάμφορντ Μπριτζ και Ροαζόν Παρκ.

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Τσέλσι κόλλησε στην λευκή ισοπαλία (0-0)με την Σεβίλλη. Στο έ-χ-ασε την ευκαιρία η Ρεν με την Κράσνονταρ.

5ος όμιλος

Τσέλσι – Σεβίλλη: 0-0

Σε ένα παιχνίδι κακό με λιγοστές φάσεις, και οι δυο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονταν κάτι που συνέβαλε να μην κατάφεραν να σκοράρουν. Τα πρώτα 15’ αμφότερες οι ομάδες είχαν ισορροπία στο παιχνίδι τους με τους «ανδαλουσιάνους» να έχουν την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Γκουντέλι, ο Μεντί απέκρουσε. Οι «λονδρέζοι» απάντησε  στο 31’ με το αδύναμο σουτ του Βέρνερ με τον Μπόνο να μπλοκάρει .Προς το τέλος του ημιχρόνου η Σεβίλλη με τους Σούσο και Οκάμπος προσπάθησαν να κάνουν την ζημιά αλλά ο Μεντί ήταν σε ετοιμότητα, στις καθυστερήσεις ο Βέρνερ σπατάλησε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα του Λάμπαρντ μπήκε καλύτερα  με τους Ζούμα (48’), Βέρνερ (56’) και Τσίλγουελ (59’) να απειλούν χωρίς αποτέλεσμα τον Μπόνο. Το σύνολο του Λοπετέγκι στο 66’ ο Οκάμπος στάθηκε άστοχος. Στην συνέχεια  ο ρυθμός έπεσε με τους δυο συλλόγους συμβιβάζονται με την ισοπαλία.

Ρεν-Κράσνονταρ:1-1

Οι Γάλλοι μπήκαν δυναμικά και είχαν την κατοχή της μπάλας κάνοντας την πρώτη τους επίσκεψη στο 3’ έχοντας μια καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ με τον Μπουριγκό, ο Σαφόνοφ όμως τον σταμάτησε. Η Ρεν δεν σταμάτησε να πιέζει τους Ρώσους οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα καθως δεν μπορούσαν να αλλάξουν πάνω από τρεις πάσες.

Στο 22΄ο Βιλένα  προσπάθησε να ανοίξει το σκορ χωρίς αποτέλεσμα από εκεί και περά οι φιλοξενούμενοι ήταν σε ρηχά νερά. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στην ανατροπή του Τεριέ από τον Σορόκιν, ο  Γκιρασί  ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα στο 56’. Η χαρά κράτησε για λίγο καθώς 3΄ αργότερα η Κράσνονταρ ισοφάρισε με τον Ραμίρες. Μετά τα γκολ και οι δυο ομάδες πάτησαν γκάζι αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.