Κατώτερος των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός

Νικητής με 2-0 αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «σταματήσει» το αήττητο σερί του Δικεφάλου του βορρά στο φετινό πρωτάθλημα και απομακρύνθηκε περισσότερο από τον στόχο της πρώτης πεντάδας, αφού έχασε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς και παραμένει εκτός με 31 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» από νωρίς το ματς, μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μαουρίσιο, ενώ στο 47’ ο Ζαμπά έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Ο αγώνας

Με το… καλησπέρα, μόλις στο δεύτερο λεπτό, στην πρώτη φάση της αναμέτρησης, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ακόμα κι από τον Διούδη και ο Μαουρίσιο έγραψε εύκολα το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου επικίνδυνος απέναντι στον Δικέφαλο του βορρά. Οι πράσινοι ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από το γκολ που δέχθηκαν νωρίτερα. Στο 18’ ο Γιόχανσον σέντραρε από δεξιά, αλλά δεν απείλησε καθόλου, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Μαουρίσιο στο 21’ σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στα πόδια του Ινσούα και μετά έπιασε εύκολα ο Διούδης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, με τους πράσινους να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε τον Παναθηναϊκό στο 32’ όταν ο Άκπομ, μετά από πάσα του Βιεϊρίνια έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Διούδη. Το επόμενο λεπτό ο Λημνιός σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Τριφυλλιού.

Ο Κολοβέτσιος στο 39’ μετά από εκτέλεση κόρνερ σούταρε δυο φορές, αλλά η μπάλα βρήκε στους Μάτος, Βαρέλα και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» στα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες, πρώτα με τον Μακέντα που σούταρε, αλλά απέκρουσε ο Πασχαλάκης και μια με τον Μαυρομμάτης, που με κεφάλια έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Με την επιστροφή των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, στο 47’ ο Κουρμπέλης σε μια προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, έστειλε τη μπάλα στον Ζαμπά και αυτός με τη σειρά του σούταρε και έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ζαμπά στο 55’ πλάσαρε, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης.

Ο Πούγγουρας στο 63’ έχασε καλή ευκαιρία, όταν σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Στο 72’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Ζαμπά.

Ο Ινσούα στο 76’ λίγο έλειψε να σκοράρει, με σουτ εκτός περιοχής, αλλά απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Στο 84’ ο Μπουζούκης έκανε εκπληκτικό σουτ, αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης.

Το επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Στο 87’ ο Πασχαλάκης απέκρουσε το γυριστό σουτ του Μακέντα, ο οποίος όμως ήταν έτσι κι αλλιώς σε θέση οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια πολύτιμη νίκη και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός απομακρύνεται όλο και περισσότερο από τον στόχο του, την πρώτη πεντάδα, αφού αύξησε στους έξι βαθμούς τη διαφορά του από τον πέμπτο Άρη.

Κίτρινες: Γιόχανσον, Εμμανουηλίδης

Κόκκινες: Ζαμπά

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης), Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης, Κάτσε (69’ Δώνης), Πούγγουρας (69’ Άλτμαν)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Κρέσπο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (82’ Ενρίκε), Μπίσεσβαρ (70’ Ολιβέιρα), Σάκχοφ (77’ Γιαννούλης), Άκπομ, Ζαμπα