Θρίαμβος της Στουτγκάρδης εναντίον του Ανόβερου

Στο ντέρμπι της 16ης θέσης αναμετρήθηκαν Στουτγκάρδη και Ανόβερο στην Μερσεντές Μπενζ Αρίνα και η Στουτγάρδη πήρε την νίκη με 3-1. Ενώ με ισοπαλία έληξε το παιχνίδι της Βόλφσμπουργκ με την Βέρντερ Βρέμης με 1-1.

Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με το πλασέ του Μάριο Γκόμεζ που έμεινε μόνος του στην καρδιά της περιοχής του Ανόβερου ύστερα από κάθετη πάσα του Ζούμπερ στο 4′.
Στο 17′ ο Κάμπακ από κόρνερ του Κάστρο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Έσσερ.
Στο 45′ ο Κάμπακ σε κόρνερ από τον Κάστρο και πάλι πήρε την κεφαλιά και έκανε το 3-0.
Το μόνο που κατάφερε το Ανόβερο ήταν η μείωση του σκορ με την κεφαλιά του Τζόναθαν από το γύρισμα του Χαραγκούτσι στο 68′.
Στο 78′ ο Ζούμπερ από κακή απομάκρυνση βρέθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής, σούταρε και με κόντρα στους αμυντικούς έκανε το 4-1.
Το τελικό 5-1 έκανε πάλι ο Ζούμπερ, ο Γκέρντερ, έκλεψε από το λάθος της άμυνας του Ανοβέρου βρέθηκε απέναντι στον Έσσερ, πάσαρε στον Ζούμπερ που σε κενή εστία έγραψε τον επίλογο του παιχνιδιού.

Η Βόλφσμπουργκ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 54ο λεπτό μετά την εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ και την κεφαλιά του Μπρουκς.
Η Βέρντερ ισοφάρισε στο 74′ με την σέντρα του Εγκστέιν και την προβολή του Κρούζε.