Στην δεύτερη θέση η Λίβερπουλ!

Στο ντέρμπι του Λιμανιού του Λίβερπουλ, η Έβερτον αναμετρήθηκε με την Λίβερπουλ και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Η Λίβερπουλ έπεσε στην 2η θέση ένα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι 70 βαθμούς και η Έβερτον παρέμεινε στην δεύτερη με 37.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία έγινε με το τετ α τετ του Σαλάχ που νικήθηκε από τον Πίκφορντ στο 29ο λεπτό.

Στην συνέχεια η Λίβερπουλ είχε φλύαρη κατοχή και το ημίχρονο έλειψε στο 0-0.

Η επόμενη ευκαιρία έγινε στο 52′, ο Λεβίν σηκώθηκε στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Κόλεμαν πήρε την κεφαλιά που έδιωξε εντυπωσιακά ο Άλισον.

Στο 55′ ο Ορίτζι ζύγισε ένα σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την Αγία του Πίκφορντ.

Στο 76′ ο Τοσούν βρέθηκε απέναντι στον Άλισον αλλά ο Βραζιλιάνος κίπερ απομάκρυνε εντυπωσιακά.

Οι συνθέσεις:

Έβερτον: Πίκφορντ, Ζούμα, Κιν, Ντιν, Κόλεμαν, Γκουέγιε, Σνάιντερλινγκ(Γκόμες 76′), Σίγκουρσον, Μπερνάντ, Γουόλκοτ(Ριτσάρλισον 59′), Λεβίν(Τοσούν 74′)

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βάιναλντουμ(Μίλνερ 63′), Χέντερσον, Μανέ(Λαλάνα 84′), Σαλάχ, Ορίτζι(Φιρμίνο 63′)

Κάρτες: Γουόλκοτ 7′, Ρόμπερτσον 75′, Φαμπίνιο 79′

Τα υπόλοιπα παιχνίδια:

Γουότφορντ – Λέστερ 2-1(Ντινί 5′, Γκρέι 90+2′ – Βάρντι 75′)

Η Γουότφορντ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Λέστερ με 2-1 σκοράροντας στο 90+2′ με τον Γκρέι.

Ο Ντινί άνοιξε το σκορ με το 5ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ντεολοφέου και κεφαλιά του Άγγλου φορ, ο Βάρντι στο 75′ ισοφάρισε με την πάσα-ξυραφιά του Τιέλεμανς.

Η Γουότφορντ δεν τα παράτησε και με ασίστ του Ντινί στο κέντρο της άμυνας της Λέστερ ο Γκρέι έδωσε την νίκη στην ομάδα του που ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς ενώ η Λέστερ έμεινε στους 35 και την 11η θέση.

Φούλαμ – Τσέλσι (Τσέιμπερς 28′ – Ιγκουαίν 20′, Τζορτζίνιο 31′)

Στο Λονδίνο και στο Κρέιβεν Κότατζ αναμετρήθηκαν, Φούλαμ και Τσέλσι για την 29η αγωνιστική που βρήκε νικητές του Μπλέ με 1-2.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με την συνεργασία στα άκρα του Γουίλιαν και του Αθπλικουέτα, ο Ισπανός γύρισε συρτά εκεί που ο Ιγκουαίν με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της Φούλαμ δεν άργησε να έρθει, συγκεκριμένα οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπάμπελ σέντραρε, σε πάσα που δέχτηκε από κόρνερ, εκεί που ήταν ο Τσέιμπερς μόνος του και με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-1.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί η Τσέλσι στο 31′ πήρε το προβάδισμα με το υπέροχο πλασέ του Τζορτζίνιο στο παραθυράκι του Σέρχιο Ρίκο όπου ήταν και το τελικό σκορ.