Κέρδισε το ντέρμπι κορυφής η Γαλατασαράι

Στην 33η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, στο ντέρμπι κορυφής, η Γαλατασαράι και η Μπασακσεχίρ ήρθαν αντιμέτωπες στο Τουρκ Τέλεκομ Αρένα και οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 2-1 με ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα. Στο 18’, ο Ελία έκανε την πάσα και βρήκε τον Μπάγιτς, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο ρυθμός ανέβηκε κι άλλο, αφού οι δύο πλευρές απείλησαν το αντίπαλο τέρμα, χωρίς να καταφέρουν να αλλάξουν το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλατασαράι δεν άργησε να ισοφαρίσει, αφού στο 47’, ο Φεγκουλί πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και με ωραίο ψαλιδάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 55’, η ομαδική προσπάθεια της Γαλατασαράι κατέληξε στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

Η ανατροπή για τους γηπεδούχους έγινε στο 64’ με τον Ονιεκούρου, ο οποίος κέρδισε την μπάλα μετά την εκτέλεση του φάουλ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η Γαλατασαράι είχε ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ, αλλά τα δοκάρι στάθηκαν εμπόδιο. Η Μπασακσεχίρ δεν αντέδρασε και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Μαρκάο, Ονιεκούρου, Ινάν – Μπάγιτς, Μοσόρο

Γαλατασαράι: Μουσλέρα, Ναγκατόμο, Μαρκάο, Λουιντάμα, Μαριάνο, Φερνάντο, Ντονκ (Ινάν 46’), Ονιεκούρου, Μπελχαντά, Φεγκουλί, Ντιάν (Κάγια 85’)

Μπασακσεχίρ: Γιουνόκ, Καϊσάρα, Τεκντεμίρ, Κουντριάσοφ, Κλισί, Ινλέρ, Βίσκα, Καχβετσί (Αμπενταγιόρ 70’), Μπελόζογλου (Μοσόρο 29’), Ελία, Μπάγιτς (Ρομπίνιο 81’)