“Μεγάλες” νίκες για Μίλαν, Πάρμα και Έμπολι

Στην 37η αγωνιστική της Σέριε Α σημαντικές νίκες πέτυχαν οι Μίλαν, Πάρμα και Έμπολι.

Η Μίλαν νίκησε με 2-0 την Φροζινόνε στο κυνήγι για την πρώτη τετράδα. Οι Ροσονέρι δεν ήταν καλοί στο παιχνίδι αλλά χρειάστηκαν ένα καλό εικοσάλεπτο στις αρχές του πρώτου μέρους και με τα τέρματα των Πιατέκ στο 57ο λεπτό και του Σούσο στο 66′ ανέβηκαν προσωρινό στην τέταρτη θέση που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ένα άχρωμο και άοσμο ματς Κίεβο Βερόνα και Σαμπντόρια έμειναν ισόπαλες με 0-0.

Το παιχνίδι είχε σκληρές μάχες στο κέντρο, μια κόκκινη κάρτα (Μπάρμπα 40′) αλλά λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Μεγάλης σημαντικότητας νίκη πέτυχε η Πάρμα που νίκησε με 1-0 την Φιορεντίνα με αυτογκόλ του Γκέρσον στο 80′ και έμεινε στην κατηγορία.

Η Φιορεντίνα από την άλλη θέλει έναν πόντο στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική για να μην πέσει στην Σέριε Β’.

Η παθιασμένη η Έμπολι ξεπέρασε με το εμφατικό 4-1 την Τορίνο και βρίσκεται πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού μόλις ένα πόντο πάνω από την 18η Τζένοα.

Το σκορ άνοιξε ο Άκουα στο 27′. Ο Φάλκε στο 56′ ισοφάρισε για την Γρανάτα αλλά η γηπεδούχος δεν κατέθεσε τα οπλα και με τέρματα των Μπρίγκι στο 65′, Λορέντζο στο 70′ και Καπούτο στο 89′ έφτασε στο τελικό 4-1.