Κερδισμένη η Ντόρτμουντ στο 90’

Συνέχεια στα θετικά σερί έδωσε η Λεβερκούζεν.

Για την 17η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε την Βέρντερ και εκμεταλλεύτηκε την απώλεια των Βαυαρών με την Κολωνία. Ο Τζιοβάνι Ρέινα στο 93΄ έδωσε το τρίποντο στην Ντόρντμουντ. Η Μπάγερν μοιράστηκε βαθμούς με την Κολωνία. Σάλκε και Χέρτα ταπεινώθηκαν στην έδρα τους . Η Χοφενχάιμ κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με την Στουτγκάρδη. Η Λεβερκούζεν νίκησε με 2-0 την Μπόχουμ.

Η Ουνιόν Βερολίνου πανηγύρισε την νίκη της με 2-1 από την Βέρντερ Βρέμης  στο «Βεζερστάντιον» και πλησίασε στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν και απόλυτα δικαιολογημένα ελπίζει στην κατάκτηση του τίτλου.

Οι «πρωτευουσιάνοι», μάλιστα, χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ (13΄) από το γκολ του Πίεπερ. Ισοφάρισαν μετά από έξι λεπτά (Χάμπερερ), πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 42΄ με τον Μπέκερ, που τελικά δε μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης στο VAR (χέρι), κάτι που δε συνέβη στο 46΄ μετά το τελείωμα του Μπέχρενς.

Συνέχισε το αήττητο κόντρα στην Μπόχουμ η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν με 2-0 στη «Μπάι Αρένα», κάνονας το 5Χ5 στην Bundesliga και, πλέον, στα 7 τελευταία ματς απέναντι στο συγκρότημα του Λετς μετρούν 4 νίκες, ενώ άλλα τρία έχουν τελειώσει χωρίς νικητή. Δράστες της αναμέτρησης οι Ταπσόμπα8΄πεν  και  Χλόζεκ 53’

Η Άουγκσμπουργκ κόλλησε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με την Γκλάντμπαχ

Φράιμπουργκ και Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που «βόλεψε» μόνο τη Μπάγερν. Τα μοναδικά γκολ του αγώνα τα σημείωσαν οι 47΄ Γκίντερ – 42΄ Κόλο Μουανί.

Η Ντόρτμουντ πήρε το τρίποντο με 1-2 επί της Μάιντς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με τον Λι Γιάε-Σουνγκ. Στο 4’ Ρίερσον έφερε το ματς στα ίσια. Στις καθυστερήσεις η Ντόρτμουντ με τον Ρέινα πήρε την νίκη.