“Ξέρανε” την Παρί ο Ράσφορντ, άνετη νίκη για Λειψία

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με το τρίποντο από το Παρίσι χάρις τον Μάρκους Ράσφορντ, ενώ η Λειψία “καθάρισε” από ημίχρονο την Μπασάκσεχιρ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό επί της Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Λειψία είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Μπασάκσεχιρ, για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2

Η Παρί μπήκε λίγο πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας την μπάλα πιο πολύ στα πόδια της και ψάχνοντας να βρει τρόπο να τρυπήσει την καλοστημένη άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Παριζιάνοι είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο, μια με ένα τεχνικό πλασέ του Ντι Μαρία εκτός περιοχής, που απέκρουσε ο Ντε Χεα και μια με τον Κιρζαβά, ο οποίος δεν βρήκε οπως θα ‘θελε την μπάλα από την μικρή περιοχή, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

Ωστόσο, κόντρα στην ροή του ματς οι “κόκκινοι διάβολοι” κέρδισαν πέναλτι στο 19′, όταν ο Ντιαλό μάρκαρε αντικανονικά τον Μαρσιάλ μες στην περιοχή. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση του και ο Νάβας είπε όχι, όμως δόθηκε επανάληψη λόγω παράβασης του Κοσταρικανού τερματοφύλακα και με τη δεύτερη ευκαιρία έγινε το 0-1.

Μετά το γκολ, η αγγλική ομάδα είχε πάρει την ψυχολογία που ήθελε και ήταν ανώτερη των Γάλλων, κάνοντας πιο επικίνδυνες επιθέσεις και έχοντας περιορίσει αρκετά τους αντιπάλους της.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν καλύτερα πατήματα, ενώ στο 48′ βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Εμπαπέ να εξαπολύει ένα ωραίο σουτ, όμως ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 54′ η ομάδα του Τούχελ ισοφάρισε σε 1-1, όταν μετά από μια εκτέλεση κόρνερ του Κιρζαβά ο Μαρσιάλ πήρε την κεφαλιά και άθελα του έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Η γαλλική ομάδα είχε μπει πολύ καλύτερα στο δεύτερο μέρος και το γκολ της ισοφάρισης, που ήρθε γρήγορα, της έδωσε ακόμα περισσότερη ψυχολογία, έχοντας πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλειστεί πίσω και να προσπαθούν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο 69′ ο Ράσφορντ βρέθηκε με την μπάλα αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ και ο Νάβας το απέκρουσε με χαρακτηριστική δυσκολία. Αυτή ήταν η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Σόλσκιερ στο πρώτο μισάωρο της επανάληψης.

Παρά το γεγονός πως οι Παριζιάνοι είχαν μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και ειδικότερα αφότου μπήκε το γκολ, στη συνέχεια χάθηκε αυτό και οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, ενώ είχαν αρχίσει να γίνονται και πιο απειλητικοί.

Στο 79′ η Γιουνάιτεντ ήρθε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Ράσφορντ βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή, επιχείρησε ένα σουτ, όμως ο Νάβας του ξανά είπε όχι.

Έπειτα από 4 λεπτά, ο Νειμάρ απάντησε στη χαμένη ευκαιρία του Άγγλου, με τον Βραζιλιάνο να εξαπολύει ένα σουτ από επικίνδυνη απόσταση, όμως ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά, προστατεύοντας την ομάδα του από την ολική ανατροπή.

Στο 88’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1 με τον… συνήθη ύποπτο, Μάρκους Ράσφορντ. Ο Άγγλος επιθετικός υποδέχτηκε άψογα την μπάλα, ελευθερώθηκε και με ένα εκπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έφυγε με το τρίποντο από το Παρκ ντε Πρενς.

Κίτρινες: Νειμάρ, Κιν – ΜακΤόμινει, Τουανζέμπε

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Κιρζαβά (85′ Μπάκερ), Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Φλορένζι (78′ Νταγκμπά), Γκεγιέ (46′ Κιν), Περέιρα, Ερέρα (78′ Ραφίνια), Εμπαπέ, Νειμάρ, Ντι Μαρία (85′ Σαράμπια)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινει, Ράσφορντ, Φερνάντες (89′ Φαν Ντε Μπεκ), Τέγιες (67′ Πογκμπά), Μαρσιάλ (89′ Τζέιμς)

Λειψία – Μπασάκσεχιρ 2-0

Η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά, δείχνοντας από την αρχή τις προθέσεις της στην Μπασάκσεχιρ, καθώς η πίεση που ασκούσε ήταν ασφυκτική.

Στο 16′ οι “ταύροι” έκαναν το 1-0, όταν ο Καμπλ με μια σκαφτή μπαλιά λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, βρήκε τον Ανχελίνο και εκείνος αφού υποδέχτηκε εκπληκτικά την μπάλα, εκτέλεσε τον Γκουνιόκ από το ύψος της άσπρης βούλας.

Μόλις 4 λεπτά μετά, η γερμανική ομάδα έκανε το 2-0. Ο Ενκουνκού πάσαρε στον Ανχελίνο και εκείνος ξανά χτύπησε με ένα σουτ εξ’επαφής, διπλασιάζοντας τα τέρματα τόσο της ομάδας του όσο και τα δικά του.

Στην επανάληψη ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά, με τον Νάγκελσμαν να πραγματοποιεί νωρίς νωρίς σχεδόν όλες τις αλλαγές που είχε στην διάθεση του, ενώ η ομάδα του κρατούσε το προβάδισμα τον δύο τερμάτων που είχε αποκτήσει.

Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν στο 2-0 και έχοντας ρίξει φανερά ταχύτητα, πήραν τη νίκη χάρις τα δύο γκολ του Ανχελίνο.

Κόκκινες: Μπομπό

Κίτρινες: Ενκουνκού, Ουπαμεκανό, Κονιάτε, Χένρικς – Μπομπό, Ράφαελ, Ουτσάν

Λειψία: Γκουλάτσι, Όρμπαν, Ουπαμεκανό (66′ Κονιάτε), Χάλστενμπεργκ, Μουκιέλε, Ενκουνκού (71′ Κλάιφερτ), Καμπλ (58′ Άνταμς), Ανχελίνο, Όλμο (65′ Χένρικς), Φόρσμπεργκ (46′ Χουάνγκ Χι Τσαν), Πούλσεν

Μπασάκσεχιρ: Γκουνιόκ, Εμπομπό, Επουρεάνου, Σκρτελ, Καισαρά (30′ Ουτσάν), Ράφαελ, Τοπάλ (67′ Μπα), Καχβεσί (83′ Άλεξιτς), Βίσκα, Κρίβελι, Τουρούκ (86′ Γκιουλιάνο)