«Κόλλησαν» στο απόλυτο μηδέν Σοσιεδάδ και Ρεάλ Μαδρίτης

Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ρεάλ Μαδρίτης μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο «Ανοέτα» και έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς άφησε δύο βαθμούς στην έδρας της Σοσιεδάδ (0-0),  για την δεύτερη αγωνιστική της La Liga.

Αρκετά κυνική η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, είχε υπέρ της την κατοχή και κάποια στιγμή το ποσοστό της έφτασε στο 72%, ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις λιγοστές ευκαιρίες που είχε.

Από την άλλη πλευρά στο ντεμπούτο του Νταβίντ Σίλβα με την φανέλα της Σοσιεδάδ, η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ,  είχε διαβάσει πολύ σωστά το ματς, στάθηκε άψογα απέναντι στη «Βασίλισσα», είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και πήρε βαθμό «χρυσάφι» ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Τεράστια χαμένη ευκαιρία αυτή του Ισάακ στο 43ο λεπτό.

Να σημειωθεί πως η τελευταία φορά που Ρεάλ Σοσιεδάδ και Ρεάλ Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες χωρίς γκολ στο «Ανοέτα» ήταν το μακρινό 1983.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει υπέρ της την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις, ωστόσο το ασφυκτικό πρέσινγκ της Σοσιεδάδ την είχε μπλοκάρει.

Στο 14′ πραγματοποιήθηκε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Καρίμ Μπενζέμα δοκίμασε ένα σουτ με το δεξί, μέσα από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Ρεμίρο.

Νέα μεγάλη ευκαιρία ήταν αυτό στο 38ο λεπτό πάλι με τον Μπενζεμά, που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά αστόχησε, με τον βοηθό διαιτητή να τον έχει υποδείξει πάντως (λανθασμένα) σε θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό μετά ο Βινίσιους επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία της Σοσιεδάδ.

Στο 40′ πάλι ο Γάλλος επιθετικός δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή του Ρεμίρο, ωστόσο η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 43′ η Σοσιεδάδ απώλεσε τεράστια ευκαιρία που ήταν και η πρώτη της καλή στιγμή στο ματς. Ο Αλεξάντερ Ισάκ βρέθηκε απέναντι στον Κουρτουά από πλάγια θέση αριστερά, επιχείρησε να τον πλασάρει, αλλά ο Βέλγος τερματοφύλακας απέκρουσε εκπληκτικά με τα πόδια.

Αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 0-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 47ο λεπτό έχασε πολύ καλή ευκαιρία η Σοσιεδάδ με το σουτ του Μπαρενετσέα από πλάγια θέση αριστερά, που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουρτουά.

Στο 63′ πάλι ο Μπενζεμά εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το δεξί λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα αναπήδησε και  ο Ρεμίρο απέκρουσε με δυσκολία με γροθιές.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, 4-2-3-1): Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ, Νόρμαντ, Ελουστόντο, Μουνιόθ, Γκεβάρα (89′ Γκονθάλεθ), Μερίνο, Πορτού, Οϊαρθάμπαλ (74′ Γιανουζάι), Μπαρενετσέα (74′ Μπαουτίστα), Ίσακ (63′ Νταβίντ Σίλβα).

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν, 4-3-3): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Μόντριτς (70′ Βαλβέρδε), Κρόος, Έντεργκααρντ (70′ Καζεμίρο), Ροντρίγκο (70′ Μάρβιν), Μπενζεμά, Βινίσιους (91′ Αρίμπας).

Βιγιαρεάλ – Έιμπαρ 2-1

Με τη  δεύτερη (προσπάθεια) ήρθε η νίκη και για τη φιλόδοξη, τη φετινή σεζόν, Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι (που στην πρεμιέρα είχε μείνει στο 1-1, κόντρα στην Ουέσκα) επικράτησε στο εναρκτήριο ματς της δεύτερης αγωνιστικής της La Liga της Έιμπαρ με 2-1. Στο 50′ ο Κίκε έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο χάρη στα τέρματα των Ζεράρ Μορένο (63′) και Πάκο Αλκάθερ (71′) σε διάστημα εννιά λεπτών γύρισαν το ματς τούμπα σε 2-1 και άφησαν τους αντιπάλους τους στον ένα βαθμό (που είχαν πάρει κόντρα στην Θέλτα).

Θέλτα – Βαλένθια 2-1

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή της επικράτηση, στην πρεμιέρα και το 4-2, επί της Λεβάντε, η Βαλένθια, καθώς η Θέλτα την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα με σκορ 2-1, στο «Μπαλαϊδος».

Mεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Βίγκο και του (πρώην προπονητή του Ολυμπιακού) Όσκαρ Γκαρθία, ήταν ο αρχηγός της ο Ιάγο Άσπας. Συγκεκριμένα άνοιξε το σκορ για το 1-0 στο 13ο λεπτό και σκόραρε ξανά στο 57ο λεπτό για το 2-1, που ήταν το γκολ της νίκης για την Θέλτα. Αντίθετα για τις «νυχτερίδες» είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 στο 46ο λεπτό ο Μάξι Γκόμες. Ήταν το πρώτο «τρίποντο» για την Θέλτα (που είχε και δοκάρι με τον Μπράις Μέντεθ στο 83′), στη φετινή σεζόν.

Ουέσκα -Κάντιθ 0-2

Στο ντέρμπι νεοφώτιστων, η Ουέσκα στο ντεμπούτο του Δημήτρη Σιόβα ηττήθηκε εντός έδρας από την Κάντιθ με 0-2.

Ο Άλβαρο Νεγρέδο, στην επιστροφή του στο ισπανικό ποδόσφαιρο, άνοιξε νωρίς το σκορ (11′) για την ομάδα της Ανδαλουσίας, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Αντρές Φερνάντεθ. Ήταν το πρώτο γκολ για την Κάντιθ στην μεγάλη κατηγορία μετά από 15 χρόνια! Ο Χόρχε Πόμπο, λίγο πριν από το φινάλε (83′), ξέφυγε από την επιτήρηση του Έλληνα αμυντικού σκόραρε για το 0-2 και σφράγισε τη νίκη των φιλοξενούμενων, στην εστία των οποίων έκανε ντεμπούτο ο Αλμπέρτο Θιμπουέντες, όντας ο γηραιότερος  τερματοφύλακας στην ιστορία της La Liga, σε ηλικία 41 ετών και 114 ημερών!

Γρανάδα – Αλαβές 2-1

Τις τρεις σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη έφτασε η Γρανάδα έπειτα και από το 2-1 επί της Αλαβές.

Με δύο γρήγορα γκολ άρχισε η αναμέτρηση στο «Νουέβο Λος Κάρμενες». Συγκεκριμένα μόλις στο 7ο λεπτό η Γρανάδα προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του βετεράνου Ισπανού επιθετικού Ρομπέρτο Σολδάδο. Αντίθετα η Αλαβές του Πάμπλο Ματσίν απάντησε εξίσου γρήγορα στο 22ο λεπτό για το 1-1, έπειτα από τρομερή εκτέλεση φάουλ του Χοσέλου. Στο 79ο λεπτό ο Ντάρβιν Ματσίς έγραψε το 2-1 για το συγκρότημα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, που θα προετοιμαστεί με ηρεμία για το εντός έδρας νοκ άουτ ματς του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στη Λοκομοτίβ Τιφλίδας.

Μπέτις – Βαγιαδολίδ 2-0

Στο προηγούμενο ματς στην έδρα της Αλαβές η Μπέτις είχε νικήσει με γκολ του Κριστιάν Τέγιο στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+4′.

Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι φρόντισε και «καθάρισε» πολύ γρήγορα την υπόθεση νίκη, καθώς προηγήθηκε 2-0 πριν ακόμη συμπληρωθούν είκοσι λεπτά αγώνα. Στο 10′ ο Ναμπίλ Φεκίρ σκόραρε με πέναλτι για το 1-0 και οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γουίλιαμ Καρβάλιο πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Μπέτις, για το 2-0. Πλήρης αιφνιδιασμός για την ομάδα του Ρομπέρτο (βασικός ο πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού) και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Να σημειωθεί πως παρατάχτηκε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» με δέκα Ισπανούς στη σύνθεση της!

Χετάφε – Οσασούνα 1-0

Σε ένα ματς πολύ μέτριο από πλευράς ευκαριών, η Χετάφε επιβλήθηκε της Οσασούνα στην Μαδρίτη με το ισχνό 1-0.

Η Χετάφε έδειξε το πρόσωπο του πρώτου μισού της περασμένης σεζόν, όταν και έπαιρνε με «μισό – μηδέν» το αποτέλεσμα και αυτό έκανε κόντρα στην Οσασούνα. Το γκολ για την ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς σημείωσε ο Χάιμε Μάτα με διαγώνιο βολέ μέσα από την περιοχή στο 54′.