Serie A: Στο «ρελαντί» η Ίντερ κόντρα στη Μπενεβέντο

Με φόρα από το Κύπελλο και την πρόκριση κόντρα στη Μίλαν, η Ίντερ «φιλοδώρησε» με τέσσερα γκολ την Μπενεβέντο.

Με το «δεξί» ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο η Ίντερ, αφού επικράτησε στο Μιλάνο της Μπενεβέντο με 4-0 για την 20η αγωνιστική της Serie A  και έμεινε σε απόσταση «αναπνοής» από την πρωτοπόρο Μίλαν (επικράτησε το μεσημέρι της Μπολόνια με 1-2).

Η Ίντερ στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ στο 7′, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Έρικσεν, ο Ιμπρότα έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Οι «νερατζόυρι» κυκλοφορούσαν την μπάλα με ηρεμία προσπαθώντας να φτάσουν στην περιοχή της Μπενεβέντο, χωρίς όμως να μπορούν να πατήσουν περιοχή. Μετά το πρώτο τέταρτο, η Ίντερ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να απειλεί την εστία του Μοντιπό.

Στο 33′ ο Χακίμι, μετά από πανέμορφη πάσα του Έρικσεν δεν μπόρεσε να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα της Καμπανίας, δεν είχε τελική στο πρώτο ημίχρονο και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τα κόρνερ που έπαιρνε, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ μπήκε πιο αποφασιστικά με τον Έρικσεν να έχει δοκάρι στο 47′. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Λαουτάρο απλοποίησε τα πράγματα για τους «νερατζούρι» κάνοντας το 2-0 με ένα ωραίο σουτ στη δεξιά γωνία του Μοντιπό μέσα από την περιοχή.

Στο 67′, ο Λουκάκου τελείωσε οριστικά τον αγώνα όταν μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Μπενεβέντο, με ένα δυνατό πλασέ «έγραψε» το 3-0. Στο 78′ και πάλι ο Βέλγος έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για το 4-0.

Με αυτή τη νίκη, η Ίντερ παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 44 βαθμούς (στο -2 από την Μίλαν), ενώ η Μπενεβέντο έμεινε στους 22 βαθμούς και την 12η θέση.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σκρίνιαρ (74′ Ντε Φράι), Μπαστόνι, Πέρισιτς, Γκαλιαρντίνι (80′ Σένσι), Μπαρέλα (64′ Βιδάλ), Έρικσεν, Χακίμι, Λουκάκου (80′ Πιναμόντι), Μαρτίνες (74′ Σάντσες)

Μπενεβέντο (Ινζάγκι): Μοντιπό, Γκλικ, Μπάρμπα, Καλντιρόλα (60′ Πάστινα), Ντεπάολι, Ιονίτα (70′  Τέγιο), Βιόλα (60′ Σιαταρέλα), Χετεμάι, Ιμπρότα (70′  Φουλόν), Λαπαντούλα, Καπράρι