Λετονία-Ελλάδα: Ανώδυνη ήττα για την Εθνική

Με ήττα χωρίς καμία επίπτωση ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου η Εθνική ομάδα μπάσκετ.

Η Εθνική μπάσκετ ηττήθηκε από τη Λετονία εκτός έδρας με 67-57 στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την περιπλάνηση της “Επίσημης Αγαπημένης” στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου κυπέλλου.

Με την πρόκριση να έχει ήδη εξασφαλιστεί Λετονία και Ελλάδα ήθελαν να κλείσουν με νίκη την πορεία τους στην προκριματική φάση με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι και να πετυχαίνουν την 9η τους νίκη σε 10 αγώνες, σε αντίθεση με την Εθνική μας ομάδα που έμεινε στο 6-4 και στη δεύτερη θέση.

Πλέον η σκέψη και το μυαλό όλων στην Εθνική βρίσκεται στο επόμενο βήμα και στην μεγάλη πρόκληση του Παγκοσμίου κυπέλλου το επόμενο μεγάλο ραντεβού του Ελληνικού μπάσκετ.

Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Βρήκε λύσεις από τα 6,75 όπως και οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρήκαν και το ρυθμό τους γρηγορότερα. Έφτασαν με αυτόν τον τρόπο στο 12-6 (6’40’’) και στο 18-8 (10’) με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Η κοινή παρουσία στο παρκέ των Μουράτου, Μωραϊτη, Χατζηδάκη έφερε καλές συνεργασίες και αποτελεσματικότητα σε ριμπάουντ και άμυνα με τον Πάπα να ευστοχεί κι αυτός στη δική του προσπάθεια. Όλα αυτά οδήγησαν στο 21-16 (12’30’’). Η Ελλάδα συνέχισε να προσπαθεί, χωρίς όμως να βρίσκει πάντα λύσεις στα μακρινά σουτ των Λετονών που αύξησαν και πάλι τη διαφορά (33-24, 17’). Η απάντηση ήρθε από τα 6μ75 και για την ελληνική ομάδα με δύο τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου να μειώνουν την απόσταση στους τρεις (33-30, 19’10’’). Το φινάλε ήρθε με έναν ιδιαίτερο τρόπο, καθώς ο Νίκος Χουγκάζ ευστόχησε… γονατιστός για το 33-32.

Ο Τανούλης επιλέχθηκε στην αρχική πεντάδα για την τρίτη περίοδο και με το «καλημέρα» ευστόχησε για να δώσει το προβάδισμα στην Ελλάδα (33-35, 21’). Λεϊμάνις και Πασέτσνικς αντέδρασαν για τη Λετονία (37-35, 23’), η οποία έκανε ένα 9-0 για να φτάσει ως το 42-35 (25’50”). Οι Λετονοί έφτασαν και ως το +12 (50-38, 28’20”).

Συνεχόμενοι πόντοι από τον Δημήτρη Κατσίβελη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έγραψαν το 54-48 (32΄10΄΄) και οι Τανούλης – Χατζηδάκης πήραν τη σκυτάλη για το 54-52 (34’20”). Το τρίποντο του Στράουτινς έδωσε μια ανάσα στους Λετονούς (61-55, 37’10”) και το κάρφωμα του Γκρατζούλις την έφερε πιο κοντά στη νίκη με το 63-55 (38′), η οποία σφραγίστηκε με το τελικό …

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Λαντζαρίνι, Μεστρ

Δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Χατζηδάκης 9, Καλαϊτζάκης Π. 3 (1), Κατσίβελης 7 (1), Μωραϊτης 6, Πάπας 3 (1), Χουγκάζ 2, Φλιώνης 3 (1), Γόντικας 4, Μαντζούκας 2, Μουράτος 3, Τανούλης 7 (1), Τολιόπουλος 8 (2)