Κύπελλο Πορτογαλίας: Έκανε το πρώτο βήμα η Πόρτο

Μέσα σε πέντε λεπτά η Πόρτο πέτυχε την ανατροπή επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση

Η Πόρτο νίκησε με 1-2 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Ζοσέ Αλβαλάδε, στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής σειράς του Κυπέλλου Πορτογαλίας.

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ και σημείωσαν το 1-0 με τον Σαράμπια στο 49’. Μέσα σε πέντε λεπτά οι “Δράκοι” πέτυχαν την ανατροπή, αρχικά στο 59’ ο Ταρεμί έκανε το 1-1 και στο 64’ ο Εβανίλσον έφερε «τούμπα» το ματς και πήρε τη νίκη με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι πλέον έχουν σαφές προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Ντραγκάο» στις 20 Απριλίου. Έτσι η ομάδα του Κονσεϊσάο συνέχισε το αήττητο σερί για 17ο αγώνα σε όλες τις διοργανώσεις.