La Liga: Ισόπαλη με τρομερό αυτογκόλ η Ατλέτικο Μαδρίτης

H Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Βιγιαρεάλ, με το τρομερό αυτογκόλ στο τέλος του αγώνα

Για την 4η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Βιγιαρεάλ στο Wanda Metropolitano.

Η ομάδα του Έμερι κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά ένα απίστευτο αυτογκόλ του Μαντί στο 90+5′ “σκότωσε” τη Βιγιαρεάλ και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους “ροχιμπλάνκος”.

Ο Τρινκιέρος άνοιξε το σκορ με ωραία τέρμα στο 52,’ κάνοντας το 0-1, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σουάρες. Το “κίτρινο υποβρύχιο” πέτυχε το 1-2 στο 74′ με τον Νταντζούμα και στο 90+5′ μετά από μακρινή μπαλιά ο Μαντί χωρίς να βλέπει, πήγε να γυρίσει με κεφαλιά στον Ρούλι, με τον τερματοφύλακα της Βιγιαρεάλ να απομακρύνεται από την εστία και η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το τελικό 2-2.

Πλέον οι Μαδριλένοι βρίσκονται με 7β στην πρώτη θέση μαζί με άλλες πέντε ομάδες, ενώ η Βιγιαρεάλ έχει 3β, έχοντας τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες (88′ Λόντι), Ερμόσο (80′ Κοντογκμπιά), Καράσκο (70′ Σαούλ), Γιορέντε, Κόκε, Λεμάρ (80′ Κούνια), Κορέα, Σουάρες (70′ Ντε Πολ)

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Μαντί, Εστουπινιάν (63′ Νταντζούμα), Αλμπέρτο Μορένο (63′ Πεδράθα), Γέρεμι (80′ Γκασπάρ), Τριγέρος, Καπού, Ζεράρ Μορένο, Ντιά (63′ Κοκλέν)

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη στο Καμπ Νόου με 2-1 επί της Χετάφε. Περισσότερα εδώ.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βαγιεκάνο με εμφατικό τρόπο, καθώς νίκησε 4-0 τη Γρανάδα με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Τα τέρματα πέτυχαν ο Αλβάρο Γκαρθία (3′), ο Τρέχο (23΄πεν.), ο Ντέκα (43′) και ο Κομεσάνια (58′)

Τέλος πολύ σπουδαίο ματς έγινε στο «Ραμόν ντε Καράνθα» με την Οσασούνα να παίρνει το «διπλό» με 2-3 επί της Κάντιθ, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Η Κάντιθ άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Άλεξ Φερνάντεθ, για να ισοφαρίσουν οι Βάσκοι στο 60′  με το πέναλτι του Κίκε Γκαρσία. Οι γηπεδούχοι πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον ίδιο τρόπο, με τον Φερνάντεθ να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα, τόσο της ομάδας του, όσο και προσωπικό του (2-1) στο 66′. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη και στις καθυστερήσεις κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κλέψουν τη νίκη με τα τέρματα του Ρομπέρτο Τόρες (πεναλτι στο 90+1′) και του Νταβιντ Γκαρθία (90+5′) για το τελικό 2-3.

Μαγιόρκα-Εσπανιόλ 1-0 (27’ Ροντρίγκεθ)

Βαλένθια-Αλαβές 3-0 (3’ Βας, 45’+2’ Σολέρ, 60’ Γκουέδες)

Θέλτα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1 (34’ Γουίλιαμς)

Σοσιεδάδ-Λεβάντε 1-0 (42΄ Μπαρενετσέα)

Έλτσε-Σεβίλλη 1-1 (11΄ Ρόκο – 40΄ Εν Νεσίρι)

Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (61΄ Καρβαχάλ)

Μπαρτσελόνα-Χετάφε 2-1 (2΄ Σέρχι Ρομπέρτο, 30΄ Μέμφις – 19΄ Ραμίρεθ)

Κάντιθ-Οσασούνα 2-3 (16΄,66΄πεν. Άλεξ Φερνάντεθ – 60΄πεν. Κίκε Γκαρσία, 90+1΄πεν. Ρομπέρτο Τόρες, 90+5΄ Νταβίντ Γκαρθία)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Γρανάδα 4-0 (3΄ Αλβάρο Γκαρθία, 23΄πεν. Τρέχο, 43΄ Ντέκα, 58΄ Κομεσάνια)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-2 (56′ Σουάρες, 90+5′ αυτ. Μαντί / 52′ Τρινκιέρος, 74′ Νταντζούμα)