ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ: Ξέσπασε στον ΠΑΣ ο “Δικέφαλος του βορρά”

O ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από τα Γιάννενα και επικράτησε άνετα του ΠΑΣ, με πρωταγωνιστή τον Κούρτιτς

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-4 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, για την 14η αγωνιστική της Super League 1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Κούρτιτς που σκόραρε δύο φορές, η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους και πέρασε από τα Γιάννενα με εμφατικό τρόπο. Tα άλλα δύο τέρματα πέτυχαν ο Άκπομ και ο Αουγκούστο.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” με αυτή τη νίκη, έμεινε μόνος τρίτος στη βαθμολογία, έχοντας 25β και άφησε στην 4η θέση τους Γιαννιώτες με 22β.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έψαξε από νωρίς το γκολ και μόλις στο 11’ ο Μουργκ βρήκε τον Άγγλο επιθετικό μέσα στην περιοχή, όμως ο Λοντίγκιν πρόλαβε να διώξει την μπάλα, πριν την πλασάρει από πάνω του.

Στο 29’ σε κόρνερ από τα αριστερά, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στον αγκώνα του Μιλιντσεάνου και μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Κούρτιτς δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο 34’ ο Μορέιρα έπαιξε το ένα-δυο με τον Πίρσμαν στην εκτέλεση κόρνερ, μπήκε από τα αριστερά, έκανε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε νέο κόρνερ.

Στο 44’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Σνάιντερ, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι έπειτα από χαμηλή σέντρα του Πίρσμαν, που «ακινητοποίησε» όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βγήκε με διάθεση για να «τελειώσει» το ματς. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την κατοχή της μπάλας, όμως η ομάδα του Λουτσέκου «χτύπησε» στην κόντρα. Στο 63’ από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και πάσα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο Κούρτιτς με χαμηλό φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να βρουν και τρίτο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, με τον Αουγκούστο να ολοκληρώνει την ομαδική προσπάθεια της ομάδας του και να γράφει το 0-3 στο 68ο λεπτό.

Το τελικό 0-4, διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό ο Άκπομ μετά από πάσα του Μπίσεσβαρ.

Κίτρινες: Λώλης, Εραμούσπε – Μιχάι, Μουργκ

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Γκαρντάβσκι (71’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Λιάσος (71’ Λώλης), Σνάιντερ (83’ Π. Τριάδης), Μορέιρα (59’ Μίνα), Μιλιτσεάνου (71’ Μπρένερ).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι, Κρέσπο (65’ λ.τρ. Ίνγκασον), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (74’ Σβαμπ), Τσιγγάρας, Μουργκ (59’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Άκπομ.