Παναθηναϊκός- Λαμία: Του “έκοψε” τη φόρα η Λαμία

Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες ο Παναθηναϊκός βρήκε… τοίχο, με τη Λαμία να σταματάει το νικηφόρο του σερί και να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό

O Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τη Λαμία στη Λεωφόρο, για την 20η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά με τον Παναθηναϊκό να έχει ανούσια κατοχή της μπάλας, ενώ στο δεύτερο μέρος οι “Πράσινοι” ήταν καλύτεροι, πίεσαν, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά έπεσαν στο εμπόδιο του Επάσι.

Πλέον η ομάδα του Μπόλονι είναι στην 5η θέση με 35β, ενώ η Λαμία στη 13η θέση με 11β.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος αν και είχε την κατοχή με το μέρος του, δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Λαμίας που ήταν καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο.

Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια ουσιαστική ευκαιρία στο πρώτο μέρος και με το 0-0 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν στο σκορ. Ωραία συνεργασία μεταξύ Βιγιαφάνες και Ιωαννίδη, ο τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει, μέσα από την περιοχή, καθώς το σουτ του βρήκε στον Τζανετόπουλο.

Στο 51′ η Λαμία απάντησε στην ευκαιρία. Ο Ρόμανιτς έστρωσε στον Ντέλετιτς, σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε και στον Χατζηθεοδωρίδη, άλλαξε πορεία και κατέεηξε άουτ.

Στο 65′ ο Καρλίτος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή, σούταρε, η μπάλα βρήκε πρώτα στον Αντέτζο και στη συνέχεια ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 76′ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Επασί να κάνει τρομερή επέμβαση, αρχικά μέσα στην περιοχή στο σουτ του Αϊτόρ και στη συνέχεια το δυνατό σουτ του Μακέντα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεζε ασφυκτικά η ομάδα του Μπόλονι για το γκολ, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε αυτό. Η Λαμία έπαιξε με το χρόνο και έφυγε με το 0-0 και τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Καρλίτος, Μολό – Ρόμανιτς

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Αλεξανδρόπουλος (83′ Αγιούμπ), Μαουρίσιο, Αϊτόρ (83′ Εμμανουηλίδης), Βιγιαφάνες (60′ Καρλίτος), Ιωαννίδης (60′ Χατζηγιοβάνης), Καμπετσής (68′ Μακέντα)

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπιάρνασον, Ρόμανιτς, Βασιλακάκης (61′ Τιρόνε, 68′ Γκούγκα), Ντέλετιτς (61′ Προβυδάκης), Αραμπούλι (7′ Καραμάνος)