Ο Λεβαντόφσκι και η Μπάγερν με ανατροπή νίκησαν τη Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν Μονάχου αν και έχανε με 0-2, ισοφάρισε και με δύο γκολ στο 90ο λεπτό τελείωσε τη Ντόρτμουντ, επιστρέφοντας στην κορυφή.

Για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, στο ντέρμπι η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-2 της Ντόρτμουντ και ανέβηκε ξανά στη 1η θέση με 55 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 6η με 39 βαθμούς.

Σκόρερ για τους Βαυαρούς ήταν ο Λεβαντόφσκι με χατ-τρικ, 26′, 44′, 90′ και ο Γκορέτσκα στο 88′, ενω για τη Ντόρτμουντ τα δύο γκολ έβαλε ο Χάαλαντ στο 2′ και στο 9′.

Η πρώτη φάση έγινε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης και κατέληξε και στα δίχτυα για το 0-1 της Ντόρτμουντ, όταν ο Χάαλαντ έκανε σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 8′, μια σέντρα είχε ως αποδέκτη τον Λεβαντόφσκι που έκανε μια αδύναμη κεφαλιά από σημείο του πέναλτι που μπλόκαρε εύκολα ο Χιτζ.

Ακριβώς στην επόμενη φάση στο 9ο λεπτό, ο Αζάρ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και έστρωσε στον Χάαλαντ, ο οποίος σε άδεια εστία σκόραρε και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Λίγο αργότερα στο 17′, ο άλλη μια σέντρα ο Σανέ έπιασε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά άουτ.

Στο 20′, ο Λεβαντόφσκι σούταρε από καλό σημείο, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σανέ γέμισε στην περιοχή, εκεί που με καλό τελείωμα ο Λεβαντόφσκι δεν αστόχησε, μειώνοντας σε 1-2 για την Μπάγερν Μονάχου.

Μετά από ένα καταιγιστικό ξεκίνημα, οι ομάδες έριξαν ταχύτητα και όλα έδειχναν ότι το 1-2 θα είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Όμως στο 44′ ο Κομάν ανατράπηκε στην περιοχή και με την χρήση VAR υποδείχτηκε παράβαση πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε εύστοχα ο Βιγιαφάνιες ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 47′ έπειτά από καλή σέντρα ο Αζάρ έκανε ένα την προβολή αλλά δεν σημάδεψε σωστά, ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

Στο 63′ χαμηλή πάσα στη περιοχή και ο Λεβαντόφσκι από πλεονεκτική θέση εκτέλεσε, όμως ήταν αρκετά άστοχος, πολύ ψηλά άουτ.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα στο 82ο λεπτό, έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ ο Σούλε έκανε τη κεφαλιά, άουτ.

Στο 88′ μετά από ένα σουτ που απομακρύνθηκε, ο Γκορέτσκα πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά σκόραρε για το 3-2.

Στο 90′ ο Ντέιβις έβγαλε βρήκε εξαιρετικά τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έγραψε το 4-2. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 28′ Λεβαντόφσκι, 29′ Μενιέ

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μπόατενγκ (70′ Μαρτίνεζ), Σούλε, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κόμαν (66′ Γκνάμπρι), Σανέ (90+1′ Ερνάντεζ), Μίλερ (90+1′ Τσούπο-Μότινγκ), Λεβαντόφσκι.

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Μενιέ, Ζαγκαντού (70′ Μόρεϊ), Χούμελς, Σούλτς, Ντιλέινι (70′ Μπέλινγκχαμ), Τσαν, Ρόις (77′ Ρέινιερ), Νταχούντ, Αζάρ (60′ Μπραντ), Χάαλαντ (60′ Τίγκες).