ΠΑΣ Γιάννινα- Παναθηναϊκός: No bonus, no party…

Τι κύπελλο, τι πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε ξανά του Παναθηναϊκού που αγνοεί τη νίκη από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκ νέου από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στους Ζωσιμάδες, για την 25η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Ο ΠΑΣ κερδίζει για τρίτη φορά τους “πράσινους” μέσα σε 17 μέρες(!) και τους αφήνει στην 6η θέση με 42β, ενώ η ομάδα των Ιωαννίνων φτάνει στους 28β και στην 8η θέση. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Μιλιντσεάνου στο 19ο λεπτό.

Οι “Πράσινοι” μετά τη νίκη από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αντί να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους και να συνεχίσουν στα θετικά αποτελέσματα, η ομάδα του τριφυλλιού παρουσιάζει κακό αγωνιστικό πρόσωπο, έχοντας τρεις ήττες και μία ισοπαλία (και αποκλεισμός στο κύπελλο).

Πλέον άνοιξε θέμα στον πάγκο με τον Λάζλο Μπόλονι να κινδυνεύει με αποχώρηση.

Στο πρώτο τέταρτο ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει φάσεις. Στο 9′ μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλιακα να μην μπορεί να σκοράρει από καλή θέση.

Στο 19′ οι Γιαννιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Μιλιντσεάνου που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού και απέναντι στον Διούδη, έκανε το 1-0.

Στο 35’ ο Παναθηναϊκός έκανε τις δύο πρώτες τελικές του στο παιχνίδι. Αρχικά από φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Πούγγουρας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κόντραρε και στο κεφάλι του Παντελάκη κι έφυγε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, η άμυνα του ΠΑΣ έδιωξε έξω απ’ την περιοχή προς τον Αϊτόρ, ο οποίος σούταρε με τη μία, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ και το θέαμα έγινε πολύ κακό, με καμία απ’ τις δύο ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει.

Στο 70’ ο Μαουρίσιο εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, έτρεξε δέκα μέτρα με τη μπάλα και σούταρε, αλλά ο Λοντίγκιν είχε καλή αντίδραση κι έδιωξε με τις γροθιές του.

Στο 82’ από εξαιρετική ενέργεια του Ντομίνγκεθ και πολύ ωραία ντρίμπλα του Παμλίδη, το τελείωμα του πρώτου σκόρερ του ΠΑΣ πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Διούδη, στην τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα που βρήκε τον ΠΑΣ να πανηγυρίζει στο φινάλε ακόμη μία νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Κίτρινες: Κάστρο, Παντελάκης, Λοντίγκιν – Βιγιαφάνιες, Πούγγουρας, Ενγκμπακοτό

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (73’ Παμλίδης), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (73’ Λιάσος), Κρίζμαν (12’ λ.τρ. Μιλιντσεάνου, 90’+1’ Εραμούσπε).

Παναθηναϊκός (Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Σανκαρέ (37’ λ. τρ. Ενγκμπακοτό), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Καμπετσής (77’ Καρλίτος), Αϊτόρ (66’ Χατζηγιοβανης), Ιωαννίδης (66’ Μακέντα)